Prawa dziecka fundamentem ochrony młodych w sieci

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dostęp do internetu stał się nieodłącznym elementem życia dzieci i młodzieży, przynosząc ogromne korzyści, ale jednocześnie poważne zagrożenia. Bezpieczeństwem i dobrobytem psychicznym młodych w sieci zajął się pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży, którego organizację aktywnie wsparł UNICEF Polska. Podczas spotkania edukacyjnego przed przygotowaniem rekomendacji, rozmawialiśmy m.in. o tym, że zapisy dotyczące praw dziecka powinny stanowić fundament dyskusji o cyberbezpieczeństwie.

Internet może wspierać prawa dziecka – daje dostęp do edukacji, rozwija pasje, umożliwia komunikację, wyrażanie siebie i wspiera dzieci z niepełnosprawnościami. Jednocześnie może naruszać inne prawa: narażając na przemoc, wyzysk, dezinformację czy utratę prywatności. Może także wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne.

Dla UNICEF Polska dzieci i młodzież są nie tylko odbiorcami decyzji, ale powinni być ich współtwórcami. Dlatego zdecydowaliśmy się aktywnie wesprzeć Fundację Pole Dialogu w organizacji Panelu Obywatelskiego Dzieci i Młodzieży. To przedsięwzięcie wpisuje się w naszą wizję budowania społeczeństwa, w którym prawa dziecka są fundamentem, a młodzi ludzie mają realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. To właśnie w czasie tego wydarzenia pomagaliśmy młody uczestnikom panelu lepiej zrozumieć temat, aby mogli odpowiedzieć na pytanie: Gdybyś był/ była odpowiedzialny/ odpowiedzialna za uczynienie internetu bezpieczniejszym dla młodych ludzi, co zrobiłbyś/ zrobiłabyś, aby chronić siebie i swoich przyjaciół przed szkodliwymi treściami?

W ostatni weekend odbyła się część edukacyjna projektu, podczas której uczestnicy zapoznali się z wiedzą ekspercką, dowiadując się więcej o temacie oraz związanych z nim wyzwaniach.

Budując zasady bezpieczeństwa w internecie, musimy pamiętać, że nie mogą one odbierać dzieciom innych praw – takich jak wolność, rozwój, dostęp do informacji czy swoboda wypowiedzi. Bezpieczeństwo nie może oznaczać nadmiernej kontroli ani ograniczeń. Z drugiej strony dzieci i młodzież muszą się w sieci czuć bezpiecznie. Kluczowe jest więc zachowanie równowagi między ochroną a poszanowaniem praw, między bezpieczeństwem a wolnością – wskazywała podczas swojego wystąpienia Agnieszka Gołębiowska, Kierownik Zespołu Edukacji i Partycypacji UNICEF Polska. Prawa dziecka powinny być podstawą dyskusji o cyberbezpieczeństwie i wyznaczać ramy dla każdej rekomendacji dotyczącej ochrony młodych ludzi w sieci. Kluczowe jest, aby włączać dzieci i młodzież w te dyskusje – podkreślała. 

12 i 13 kwietnia, w czasie drugiej części Panelu, nazywanej deliberacyjną, grupa młodych panelistek i panelistów będzie rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach i wypracowywać konkretne rekomendacje dla Ministerstwa Cyfryzacji, które prowadzi konsultacje zapisów ustawy o ochronie i dostępu do treści szkodliwych. 

Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży wzoruje się na panelach obywatelskich, które są metodą prowadzenia konsultacji społecznych, z powodzeniem wykorzystywaną w wielu krajach. To nie tylko narzędzie edukacyjne i rozwojowe, ale także wzmacniające poczucie sprawczości w młodych osobach. To forma poznania opinii oraz zaangażowania młodych osób w tworzenie prawa, które ich bezpośrednio dotyczy i wpływa na ich życie.

(Źródło: UNICEF Polska)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

A potem oburzenie harnasiów i halyn jak ktoś stwierdza że Polacy to debile. Wiecie że za granicą nie...
Anna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Pani Sylwia ma marne pojęcie o pracy nauczycieli w świetlicy szkolnej...Miałam okazję, przez krótki ...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób nauczyciel wspomagający przygotowuje się do zajęć. Przecie on po pros...
Taaa, a premier, z wielkim hałasem, przed kamerami otwiera "największą w Europie fabrykę amunicji". ...
Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie