Sieci społecznościowe wspierające kształcenie

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Internet to sieć społecznościowa. Łączy ona ludzi, grupy osób, organizacje, informacje i aplikacje wykonane przez różne osoby. Jeśli chcemy wykorzystać zalety Internetu w nauczaniu i uczeniu się, kluczowymi stają się działania mające na celu podniesienie zrozumienia roli i znaczenia serwisów społecznościowych. Potrzebne są zarówno badania naukowe, jak i praktyczne doświadczenia, aby ocenić możliwości nowych platform i praktyk, jakich dostarczają dla kształcenia serwisy społecznościowe.PHOTO: SXC.HU

Z pewnością sieci społecznościowe nie są nowym zjawiskiem w dziedzinie nauczania i uczenia się. Można jednak powiedzieć, że w pewnym momencie zapomnieliśmy o ich znaczeniu w procesie kształcenia.

Około roku 387 p.n.e. Platon założył nową szkołę poświęconą badaniu i nauczaniu filozofii i nauk ścisłych. W Akademii Platona podstawowym sposobem pracy był dialog pomiędzy uczestnikami. Ciągła refleksja i ocena opinii zdawała się prowadzić do krytycznego i głębokiego zrozumienia tematów. Faktycznie Akademia Platona była siecią społecznościową będącą w stanie przeprowadzić badania samokorygujące.

Przez dekady w badaniach z dziedziny edukacji stosowano różne metody, aby zbadać i przeanalizować sieci społecznościowe i dynamikę społeczną instytucji edukacyjnych. Większość z tych badań była prowadzona na poziomie klasy lub szkoły. Obecnie, w obliczu nowych form cyfrowych sieci społecznościowych i większej mocy obliczeniowej, badania na temat roli sieci społecznościowych w kształceniu są coraz ciekawsze. Możliwości badań w zakresie serwisów społecznościowych są nieskończone - badania oparte na projektowaniu, zbieranie danych ilościowych i jakościowych w celu analizy tych serwisów, budowa modeli komputerowych. Zarówno jeśli chodzi o praktykę, jak i badania naukowe, stawiamy w tej chwili pierwsze kroki w dziedzinie wykorzystania sieci społecznościowych w kontekstach edukacyjnych.

W tym numerze eLearning Papers przedstawiamy kilka artykułów opisujących wykorzystanie serwisów i mediów społecznościowych w procesie nauki języków obcych. Wykorzystanie sieci społecznościowych w nauce języków jest rzeczą naturalną; język jest przecież wyrazem aktywności społecznej. Aby nauczyć się języka musisz się nim posługiwać i porozumiewać się za jego pomocą. Niektóre artykuły przedstawiają doświadczenia w zakresie nieformalnych praktyk edukacyjnych, takich jak samodzielnie zorganizowana komunikacja pomiędzy studentami przy wykorzystaniu narzędzi społecznościowych lub bardziej dopracowane pod względem projektu wykorzystanie serwisów społecznościowych w przewodnikach dla nowych studentów.

Artykuły w sposób jednoznaczny wskazują na duże możliwości uczenia się od innych uczestników sieci. Jeden z artykułów podkreśla zmianę nacisku w otwartej edukacji, z otwartych zasobów edukacyjnych na wykorzystanie zasobów przy pomocy narzędzi społecznościowych. Możemy budować bardzo pożyteczne wspólnoty praktyków wokół otwartych zasobów edukacyjnych. W tym numerze omawiamy także sposoby dostarczania bogatych i skutecznych, indywidualnych środowisk kształcenia poprzez sieci społecznościowe, a także stałe zapotrzebowanie na zajęcia w ramach programu nauczania i na lepsze projektowanie kształcenia w celu osiągnięcia maksymalnych rezultatów.

Ten numer eLearning Papers na temat sieci społecznościowych wspierających kształcenie jest kolażem: zbiorem aktualnych przypadków, praktyk i teorii. Jest to aktualna wizja tej dziedziny, ale jej dalszy ciąg nastąpi.

Przeczytaj artykuły w numerze 26 eLearning Papers.

eLearning Papers jest publikacją elektroniczną, stworzoną jako część portalu elearningeuropa.info. Portal ten jest inicjatywą Komisji  Europejskiej mającą na celu promowanie wykorzystania technologii  multimedialnych i internetu w edukacji i szkoleniu.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie