Trygonometria na potrzeby fizyki

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jestem nauczycielką fizyki w liceum ogólnokształcącym. Dwa lata temu zetknęłam się z projektem Khan Academy. Pomyślałam wówczas, że jest to szansa dla mnie i dla moich uczniów na samodzielne i bardziej efektywne uczenie się oraz ćwiczenie własnych umiejętności. Chyba się nie myliłam.fot. KhanAcademyPolski - YouTube

Pierwszym pomysłem było wykorzystanie wykładów i ćwiczeń z trygonometrii. Nauczyciele fizyki w szkole średniej wiedzą, że trygonometria jest potrzebna na lekcjach niemal od początku (paralaksa heliocentryczna, składowe wektorów, równia pochyla), a tymczasem program matematyki przewiduje ten dział dużo później. Musiałam poświęcić dwie, trzy godziny lekcyjne na wprowadzenie pojęć radialnej miary kąta, sinusa, cosinusa, tangensa. Po zapoznaniu się ze stroną Khan Academy doszłam do wniosku, że uczniowie mogą sami wysłuchać umieszczonych tam mini wykładów z trygonometrii: https://www.khanacademy.org/math/trigonometry/basic-trigonometry, a następnie wykonać odpowiednie ćwiczenia: https://www.khanacademy.org/math/trigonometry/basic-trigonometry/basic_trig_ratios/e/trigonometry_0.5.

Moi uczniowie dobrze sobie radzą z filmami w języku angielskim, na wszelki wypadek podaję także link do kanału KhanAcademyPolski na YouTube, gdzie filmy są dostępne w języku polskim.

Poprosiłam, żeby się zalogowali wybierając mnie jako swojego trenera, gdyż w ten sposób mogłam mieć podgląd, jak pracują i czy nie mają problemów z rozwiązywaniem zadań. Moim uczniom spodobał się ten sposób wprowadzenia pojęć z trygonometrii, nie mieli najmniejszych problemów z opanowaniem pojęć sinusa, cosinusa i tangensa kąta, widziałam, że świetnie sobie radzą z zadaniami. Bardzo im się spodobał sposób wprowadzenia funkcji trygonometrycznych poprzez powiedzenie „Soh Cah Toa” – (sami sprawdźcie, o co chodzi), teraz z dużą wprawą stosują te pojęcia w rozwiązywaniu zadań z fizyki.

Możliwość podglądu postępów moich uczniów daje szansę na moją pomoc w razie pojawienia się problemów z rozwiązaniem zadania. Strona Khan Academy daje natychmiastową informację, czy zadania są dobrze rozwiązane i jaka jest ich treść, nie trzeba samemu wszystkiego sprawdzać!

Zastosowałam z powodzeniem tę metodę wprowadzenia trygonometrii już w trzech klasach i w ten sposób oszczędziłam sporo czasu na lekcjach (a wiadomo, że zawsze go brakuje...). Uczniowie mogli wykazać się większą samodzielnością, zaznajamiać się z nowymi pojęciami we własnym tempie, teraz też sami korzystają z Khan Academy według własnych potrzeb.

Notka o autorce: Barbara Dłużewska jest nauczycielką fizyki w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie