Aplikacje tabletowe pomocne w komunikowaniu się

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nowoczesne technologie coraz częściej wykorzystywane są do celów terapeutycznych, w tym między innymi do rozwijania umiejętności komunikowania się. Mogą być one nieocenioną pomocą również dla osób z afazją.

Potrzeba komunikowania się jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. To, że dziecko najczęściej niepełnosprawne intelektualnie nie mówi, nie znaczy wcale, że nie ma nam nic do powiedzenia.

Nie mogąc wypowiedzieć swoich potrzeb werbalnie ucieka w zachowania niepożądane takie jak krzyk, autoagresja, płacz pragnąc w taki sposób zwrócić na siebie uwagę i wyrazić swoje potrzeby. Warto więc zrobić wszystko, żeby nawiązać z dzieckiem kontakt i zrozumieć jego potrzeby.

Niezwykle pomocne mogą okazać się aplikacje mobilne, będące wsparciem dla osób z trudnościami w porozumiewaniu się oraz dla osób niemówiących. Polecane przez nas aplikacje są dostępne w języku polskim, można je dostosować do swoich potrzeb oraz pobrać za darmo z App Store lub sklepu Play.

Gadaczek Pro – aplikacja działająca w oparciu o system Android, można w niej nagrać krótkie wiadomości i wielokrotnie je odtworzyć. Dzięki Gadaczkowi osoba z problemami w komunikowaniu się ma dostęp do kilkudziesięciu wiadomości dzięki którym może w prosty sposób wyrazić swoje potrzeby. Program posiada także funkcje dodawania grafiki na poszczególne przyciski co znacznie ułatwia odszukanie potrzebnego nagrania.

Mówik – aplikacja przeznaczona na tablety i smartfony z systemem Android, to pierwszy polski program ułatwiający komunikację użytkownikom alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się. Mówik pozwalają takim osobom na rozmowę, przekazywanie swoich pragnień, myśli, opinii, potrzeb, pytań.

Aphasia Create PL – to rodzaj cyfrowego notatnika dedykowanego osobom z Afazją. Pozwala na zapisywanie codziennych sytuacji w postaci notatek, rysunków, zdjęć i udostępnianie ich innym osobom.

LetMeTalk – to darmowa aplikacja, które wspiera komunikowanie się we wszystkich sferach życia. Pozwala na układanie sekwencji obrazów i odczytywanie ich. Użytkownik może skorzystać z sponad 9000 obrazów dostępnych w aplikacji. Ponadto może dodawać własne obrazy lub zdjęcia wykonane telefonem lub tabletem. Nie wymaga dostępu do Internetu.

 

Notka o autorkach: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska są nauczycielkami w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku i członkiniami społeczności Superbelfrzy RP. Prowadzą blog www.specjalni.pl. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów. Licencja CC-BY-SA.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie