Gdyby ktoś poprosił mnie o skojarzenie do słowa ryż nauka byłaby chyba ostatnią rzeczą o jakiej mogłabym pomyśleć, a przynajmniej było tak do niedawna. Dziś już nie pamiętam w jakich okolicznościach odkryłam stronę freerice.com ale szybko stała się ona jedną z moich ulubionych, a co najważniejsze, opinię tą podzielają moi licealiści. Mówiąc bardzo ogólnie strona freerice.com jest miejscem gdzie możemy poćwiczyć znajomość angielskiego (i nie tylko) i pomóc głodującym ludziom jednocześnie. Jak to możliwe? Otóż dość prosto.
Właścicielem strony i organizacją ją wspierającą jest Światowy Program Żywnościowy czyli największa organizacja humanitarna powołana do zwalczania głodu na świecie. Przekazywanie potrzebującym „zebranego” przez graczy ryżu jest oczywiście możliwe dzięki sponsorom reklamującym się na stronie. Przy każdej poprawnej odpowiedzi pod pytaniem pojawia się reklama za którą ktoś płaci, tak naprawdę więc nasze odpowiedzi generują pieniądze za które Światowy Program Żywnościowy kupuje ryż dla potrzebujących w krajach takich jak Kambodża, Haiti, Bangladesz czy Uganda.
Po wejściu na stronę freerice.com od razu pojawia nam się test znajomości angielskich słówek i możemy zaczynać. Wybierając do podanego słowa odpowiedni synonim zbieramy do naszej miseczki 10 ziaren ryżu. Bez logowania nasze wyniki nie zostaną jednak zapisane warto zatem założyć na stronie bezpłatne konto, utworzyć grupę i zaprosić do niej naszych uczniów. Pełna instrukcja jak należy to zrobić znajduje się tutaj http://freerice.com/teachers. Cała strona, a więc instrukcja również, jest w języku angielskim choć ze strony mogą korzystać nie tylko angliści. W zakładce FAQs znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, napisane bardzo przystępnym językiem, nie powinniśmy mieć zatem problemów z ogarnięciem strony nawet jeśli nie władamy zbyt dobrze językiem angielskim. Do wyboru mamy z resztą inne opcje językowe strony – francuską, włoską, hiszpańską oraz … koreańską.
Kiedy już założyliśmy grupę (albo grupy) uczniów przekazujemy im dane do logowania i uczniowie dołączają do założonej przez nas grupy. Od nas zależy co ćwiczyć będą nasi uczniowie ponieważ w zakładce SUBJECTS znajdziemy wiele propozycji. Jest tu oczywiście angielski, z podziałem na słownictwo i gramatykę, matematyka (tabliczka mnożenia oraz podstawy takie jak dodawanie, odejmowanie itp.), chemia (symbole chemiczne), geografia (stolice, flagi, odnajdywanie krajów na mapie, znane budowle i miejsca świata), nauki humanistyczne (znane obrazy, słynne cytaty, literatura) oraz inne języki obce takie jak niemiecki, włoski, hiszpański, łacina. Możemy udostępnić swojej grupie wszystkie tematy lub tylko wybrane – ja dla swojej wybrałam oczywiście angielski a ponadto geografię oraz chemię, germaniści mogą wybrać niemiecki, matematycy (choć matematykę tutaj polecam dla uczniów szkoły podstawowej) wybiorą zapewne matematykę itp. Uczniowie mogą sobie wybrać również poziom pytań – czasem jest to kilka poziomów (słownictwo angielskie ma ich aż 60 ale podobno nikt nie przekroczył poziomu 50), czasem tylko dwa. Nie jest to jednak konieczne bo po kolejnych dobrych odpowiedziach automatycznie przechodzimy na następny poziom. Większość pytań oparta jest na tym samym schemacie – mamy pytanie, słówko, działanie i do wyboru cztery możliwe odpowiedzi. Gramatyka angielska nieco się różni – tu mamy dwa zdania i naszym zadaniem jest wybór poprawnego gramatycznie. Jeżeli odpowiedź jest poprawna w naszej misce pojawia się 10 ziaren ryżu, jeżeli nie to otrzymujemy informację zwrotną jaka powinna być dobra odpowiedź a po krótkim czasie pytanie w którym popełniliśmy błąd pojawia się ponownie, mamy więc szansę nauczyć się tego czego nie wiedzieliśmy.
Z freerice.com możemy śmiało pracować w klasie, na komputerach, tabletach czy urządzeniach uczniów. Jeżeli nie mamy takiej możliwości bądź nie chcemy robić tego w klasie, można z powodzeniem wykorzystać stronę do zadania domowego. Dzięki temu że na stronie nauczyciel widzi osiągnięcia swojej grupy jako całości oraz każdego zalogowanego ucznia z osobna, możemy na przykład zadać naszym uczniom zebranie 200 ziaren ryżu do następnej lekcji. 200 ziaren to tylko 20 dobrych odpowiedzi…
Czy freerice.com różni się od innych stron czy aplikacji do nauki słówek? Od Quizleta czy Kahoota? Oczywiście że tak. Podobieństwo mamy na pewno jedno – jak Kahoot i Quizlet Live Freerice zawiera element rywalizacji, możemy dla różnych klas stworzyć różne grupy które mogą między sobą rywalizować, uczniowie w jednej grupie mogą też rywalizować indywidualnie. Ciekawa mogłaby być rywalizacja międzyszkolna. Poza tym, Freerice jest zasadniczo inny niż wspomniane aplikacje ponieważ my, nauczyciele, nie mamy tu żadnego wpływu na słówka czy treści których uczą się nasi uczniowie. To system podsuwa pytania tak więc gracze sprawdzają się niejako bazując na wiedzy którą już mają i/lub uczą się nowych słówek, niekoniecznie związanych z tym co aktualnie dzieje się na lekcjach. Co nie zmienia faktu że ciągle zdobywają wiedzę, a o to nam przecież chodzi…
Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów. Licencja CC-BY-SA.