Więcej o kulturze szacunku w sieci

fot. Saferinternet.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dzień Bezpiecznego Internetu (już 6 lutego 2018) to inicjatywa, którą po raz 14. przygotowuje w Polsce NASK wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i saferinternet.pl. W tym roku obchody odbywać się będą pod hasłem: Tworzymy kulturę szacunku w sieci.

Na stronie http://www.saferinternet.pl/ można zgłosić swoją inicjatywę w ramach DBI 2018 albo po prostu przygotować coś samemu na tę okazję. 

W sieci można znaleźć dużo różnych materiałów na temat tego jak bezpiecznie korzystać z sieci. Cały czas ten temat jest nie doceniany i nie ma co ukrywać, że uświadamiania młodzieży i dzieci w tym temacie nigdy dość.

Nadeszły takie czasy, że sami nie wyobrażamy sobie już życia bez dostępu do sieci. Komórka, tablet komputer – zastąpiły nam wiele innych rzeczy. Szukamy informacji, korzystamy z bankowości, kupujemy, a coraz częściej wykonujemy tak prozaiczne czynności jak monitoring domu, czy włączenie w odpowiednim momencie przez komórkę piekarnika z obiadem.

Niedawno stwierdziłem że muszę przejść „detox” i odłączyć się od sieci na miesiąc. Ambitne postanowienie, które starałem się zrealizować.

Szczerze? Nie udało się. Dopiero w momencie jak wyrzuciłem z telefonu wszystkie aplikacje mediów społecznościowych, stwierdziłem, że większość mojego życia zawodowego odbywa się obecnie właśnie przez Internet i... czułem się przez ten miesiąc upośledzony!

Korzystanie z dziennika elektronicznego w szkole? Mus. Telefon od przyjaciela: wysłałem Ci maila z ważną informacją. Mus. Rejestracja na konferencje ? Szkolenia ? Czy pensja już wpłynęła na konto ? Kalendarz ze spotkaniami? Chociażby poszukanie przepisu na zrobienie naleśników z serem. Nie mówiąc już o korzystaniu z Internetu i sprzętu komputerowego na lekcjach... Można by postawić sobie pytanie: jak tu żyć ? Jak żyć i nie korzystać?

Biorąc to wszystko pod uwagę (w sumie to mam już swoje lata i nie jestem z pokolenia smartfonów), krótko mówiąc zacząłem się zastanawiać nad tym, czy jest to uzależnienie czy może wymóg czasów?

Skoro jest to wymóg czasów, skoro w szkole i poza nią komórki są wszechobecne, a dostęp do Internetu powszechny, to dlaczego nadal w szkole nie ma takiego przedmiotu, który uczyłby młodych ludzi jak bezpiecznie korzystać z tego sieci?

Owszem w ramach informatyki, zajęć komputerowych uczymy młodzież korzystać z sieci, ale często zapominamy, że Internet to nie tylko dobro, ale także środowisko, ekosystem w którym oni żyją i w którym pojawiają się takie same zagrożenia jak w „realu”.

Pamiętamy o tym, żeby uczyć dzieci i młodzież kultury w życiu codziennym. Uczymy zachowania się w różnych sytuacjach. Dlaczego w takim razie nie robimy tego samego w odniesieniu do wszechobecnej sieci internetowej?

Biorąc to wszystko pod uwagę uważam, że warto zaangażować się w inicjatywę DBI 2018.

Dla tych, którzy mają chęć i ochotę włączyć się w obchody, przygotowałem wspólnie z Hanną Czaplą (a właściwie skorzystałem z materiałów przez nią przygotowanych i wyszukanych) garść inspiracji w postaci gotowych quizów i ćwiczeń, z których można skorzystać w ramach lekcji, przy przekazywaniu wiedzy uczniom i młodzieży.

Oczywiście wiele materiałów można znaleźć korzystając z wyszukiwarek, jednak niech ta garść informacji będzie dla Was inspiracją do dalszych własnych poszukiwań.

A może sami macie jakieś pomysły i sprawdzone pomoce na ten dzień?

Serdecznie zapraszam do komentowania i wrzucania własnych pomysłów związanych z DBI.

https://padlet.com/maciej_danieluk/oi5s27zbjhme

http://www.saferinternet.pl/ – zarejestruj swoją incjatywę.

 

Notka o autorze: Maciej Danieluk – urodzony w Poznaniu, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Planowanie Przestrzenne i Gospodarka Lokalna. Od 2009 roku nauczyciel informatycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Powszechnych w Damasławku – technikum informatyczne, oraz informatyki w Szkole Podstawowej (I-VII) i Gimnazjum. Twórca, właściciel i długoletni redaktor (2002-2008) prowadzący portal internetowy dla nauczycieli www.literka.pl. Fanatyk wykorzystania TiK w edukacji. Członek grupy Superbelfrzy RP, trener i edukator umiejętności ICT. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmodyfikowany przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA.

Hanna Czapla – nauczycielka dyplomowana języka polskiego i przyrody, długoletnia dyrektor szkoły podstawowej, egzaminatorka OKE, realizatorka i uczestniczka wielu projektów rozwijających umiejętności cyfrowe wśród uczniów i nauczycieli, m.in. projektu rządowego „Cyfrowa Szkoła” i „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, trenerka i edukatorka współpracująca w zakresie ICT, posiada tytuł Apple Distinguished Educator 2015.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie