Wspieranie nauki czytania przez TIK

(C) Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Każdemu nauczycielowi wczesnego etapu edukacji zależy na tym, aby dzieci zaczęły czytać książki. Z tym różnie bywa, gdyż dzieci mają dziś zbyt wiele aktywności, które odciągają ich od lektury. Z pomocą mogą przyjść nowe technologie, która – odpowiednio wkomponowane w proces dydaktyczny – mogą przyczynić się do wzbudzenia zainteresowania czytaniem. Warto poświęcić nieco czasu na taką integrację czytelnictwa i TIK, gdyż rezultaty mogą okazać się znacznie wykraczające poza oczekiwania nauczyciela.

Pomysł jest dość prosty – dzieci mają do przeczytania określone lektury, a potem przedstawiają wybrane zagadnienia na podstawie przeczytanych treści z wykorzystaniem rozmaitych aplikacji internetowych. Tych programów jest na tyle dużo, że aktywności związane z omawianiem lektury można podzielić w dowolny sposób (np. wykorzystanie narzędzi blogowych, wideo, nagrywania głosu, najróżniejsze formy ekspresji graficznej, animacje itp.). Ważne aby nauczyciel wiedział, co chce osiągnąć i dopasowywał aplikacje do różnych form aktywności.

O tym, w jaki sposób można zrealizować lokalny projekt międzyszkolny promujący czytelnictwo z szerokim wykorzystaniem TIK opowiadały podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2018 Zyta Czechowska i Jola Majkowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku, członkinie grupy Superbelfrzy RP, liderki bloga Specjalni.pl. Zachęcamy do posłuchania o projekcie „A może książka?”, w którym uczestniczyły dzieci w różnym wieku. Spróbujmy podobne działania wprowadzić w innych szkołach:

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

***

INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2018 odbyły się w Warszawie w dniach 10-11 lutego 2018. Uczestniczyło w nich ponad 340 edukatorów i nauczycieli z całej Polski. Zdjęcia z konferencji dostępne są w galerii Edunews.pl na Flickr.com

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie