Partnerstwo w klasie. Edukacyjny mit czy morze możliwości?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za proces edukacji w szkole? Czy z uczniami i uczennicami można zbudować partnerską relację w klasie? Te i inne pytania zadali sobie nauczyciele i nauczycielki współpracujący ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog w ramach pracy nad projektem “Plac Zabaw. Na drodze do partnerstwa”.

Badając ideę partnerstwa w szkole, zespół edukacyjnych ekspertów i ekspertek analizował różne aspekty tego zagadnienia, testując rozmaite pomysły oraz na bieżąco wprowadzając poprawki. W tym kontekście istotne było również zadanie sobie pytania: czy partnerstwo to tylko mityczny koncept nieosiągalny w systemowej szkole, czy praktyczne narzędzie, po które można sięgnąć, żeby praca dydaktyczna była bardziej efektywna?

Dlaczego stawiamy na partnerstwo? Wierzymy, że takie podejście pozwala zbudować w klasie przestrzeń sprzyjającą kreatywności i eksperymentowaniu. A to z kolei przyczyni się do rozwoju kluczowych kompetencji u naszych uczniów i uczennic — opowiadała podczas INSPIR@CJI 2024 w Warszawie Zuzanna Błażejewska, wiceprezeska Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Zapraszamy do obejrzenia tego wystąpienia.

Do pracy przy projekcie Cyfrowy Dialog zaprosił zarówno nauczycieli i nauczycielki ze szkół podstawowych, jak i uczniów i uczennice. W tym projekcie kluczowe było poznanie możliwie wielu spojrzeń na ideę partnerstwa; jak postrzegają je różnorodne grupy współistniejące w szkolnej społeczności. Zespół projektowy wspólnie zbadał, jakie partnerstwo jest możliwe w szkolnych murach, kogo w szczególności powinno dotyczyć oraz jakie szanse i zagrożenia ze sobą niesie.

W ramach tej współpracy powstał zestaw pomocy dydaktycznych zawierający: podręcznik wprowadzający w temat partnerstwa w szkole, karty ról ułatwiające świadome przyjmowanie partnerskiej postawy w kontaktach z uczniami i uczennicami oraz scenariusze lekcji dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Materiały te są inspiracją i narzędziem do odkrywania nowych ścieżek w procesie nauczania oraz budowania w klasie relacji opartych na partnerstwie. Zestaw pomocy dydaktycznych można pobrać ze strony projektu: tutaj.

Edukatorzy i edukatorki zainteresowani tematem partnerstwa w szkole, mogą przeczytać o tym więcej na oficjalnej stronie projektu “Plac Zabaw. Na drodze do partnerstwa”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog w ramach grantu Scratch Foundation. Przejdź do strony projektu.

***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 5-6 października 2024 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE 2024 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem głównym konferencji był Samsung Polska.

Partnerami konferencji byli: CanvaCentrum Kultury Filmowej im. Andrzeja WajdyEdukoFundacja Szkoła z Klasą & Asy InternetuMicrosoft & ALSO sp. z o.o., Remi sp. z o.o., Stowarzyszenie Cyfrowy DialogVanityStyle sp. z o.o. (Akademia Dobrej Enegrii Junior), Wakelet oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Współpraca: FAST HeroesSuperKid.plZłotyNauczyciel.pl.

  

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie