„Przeglądając tysiące badań doszliśmy do wniosku, że sprawdzone i pewne strategie nauczania działają w różnych szkołach, społeczeństwach, kulturach, na różnych lekcjach z różnymi uczniami. Działają zawsze i mają zawsze znaczenie“ – uważa prof. Tom Corcoran z Teachers College Columbia University w Nowym Jorku. „Są to rzeczy, które nauczyciele powinni wprowadzać w swoich klasach i stosować je konsekwentnie.“
Profesorowie Tom Corcoran i Bill Stroud skupiają się na najlepszych metodach nauczania, których skuteczność została potwierdzona dowodami naukowymi.
„Innowacje w edukacji często oparte są na gustach, a nie na dowodach. I to się musi zmienić“ - mówi prof. Tom Corcoran. „Na uczniach w edukacji można testować wszystko, nie ma praw, które to ograniczają. A rolą rządu powinno być wspieranie badań, które pozwolą oprzec programy nauczania na sprawdzonych metodach.“
Prof. Tom Corcoran przekonywał pod koniec czerwca br. uczestników Polsko-Amerykańskiej Akademii Dyrektorów w Ustroniu, że reforma edukacji musi być oparta na faktach i dowodach, podobnie, jak to się dzieje w inżynierii czy medycynie. Taka reforma łączy w sobie badania i praktykę. Wymaga sprawdzonych programów i praktyk, systematycznej ewaluacji stałej aktualizacji oraz nauczycieli ceniących wyniki badań. „Dlaczego nie wykorzystać tego, co działa?“ – pytał prof. Tom Corcoran i polecił dyrektorom encyklopedię potwierdzonych dowodami skutecznych metod nauczania, stworzoną przez Uniwersytet Johna Hopkinsa - www.bestevidence.org.
A co działa?
- planowanie lekcji i bloków lekcji
- pełne wykorzystanie rozpoczęcia lekcji
- praca uczniów podczas lekcji
- ocena kształtująca i sprawdzanie rozumienia
- właściwe zakończenie lekcji
„Czas nauczania jest waszym najcenniejszym zasobem i jedynym, nad czym macie kontrolę. Nie powinniście marnować ani minuty“ - podkreślał prof. Tom Corcoran. „Rozpoczęcie lekcji to jest moment, żeby aktywować posiadaną już przez uczniów wiedzę.“
O tym, jakie cechy posiadają szkoły, w których stale doskonali się proces nauczania, opowiadał prof. Bill Stroud, drugi wykładowca Akademii, wieloletni dyrektor amerykańskich szkół średnich. Do najważniejszych zaliczył wspólne liderowanie, skoncentrowanie na nauczaniu i uczeniu się oraz zaangażowanie w ciągłe doskonalenie praktyki zawodowej. „Poprawa zaczyna się wewnątrz szkoły“ – mówił prof. Bill Stroud.
Co mogą zrobić liderzy, którzy chcą doskonalić system nauczania i uczenia się w swoich szkołach? Przede wszystkim powinni regularnie mówić o swojej wizji i sposobach jej realizacji. Powinni też przeprowadzać obserwacje w klasie i spacery obserwacyjne, aby dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda nauczanie w ich szkole oraz stworzyć formalne struktury współpracy nauczycielskiej, dające nauczycielom czas i przestrzeń pozwalającą na rozmowy o praktyce nauczycielskiej.
„Jeśli nauczyciele zaczną się doskonalić, to uczniowie też będą coraz lepsi“ – uważa prof. Bill Stroud. „Moje doświadczenie mówi mi, że młodzi ludzie są zdolni nauczyć się dużo więcej niż my, dorośli, jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.“ Omawiając wskazówki do opracowania szkolnego programu nauczania, prof. Bill Stroud podkreślał: „Dzieci nie uczą się i nie rozwijają "strona po stronie". Uczymy dzieci za pomocą programu, a nie uczymy dzieci programu.“
Wykłady prof. Toma Corcorana i prof. Billa Strouda miały miejsce podczas Polsko-Amerykańskiej Akademii Dyrektorów w Ustroniu, 27 czerwca 2011 roku.
(Źródło: CC-BY Centrum Edukacji Obywatelskiej)
Ostatnie komentarze