Nauczycielu, co sądzisz o swojej pracy?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ponad 2 tysiące nauczycieli wzięło udział w sondzie przeprowadzonej przez brytyjski dziennik The Guardian, w której główne pytanie brzmiało: jak odbierają swoją pracę? Wiele odpowiedzi zaczynało się od: „Kocham uczyć, ale...“PHOTO: ISTOCKPHOTO

Nieszanowani, znękani, utrzymywani przez rządy, które im nie ufają i zrozpaczeni spadkiem umiejętności rodzicielskich - można pomyśleć, że nauczyciele pragną zmiany profesji jak nikt inny, ale wbrew wszystkiemu, zgodnie z niedawno opublikowanym badaniem zamieszczonym w Guardian Teacher Network , nadal wielu z nich kocha swój zawód. Jest jednak kilka „ale“.

Traktujcie nas jak profesjonalistów

Główny przekaz wypowiedzi nauczycieli brzmi: chcieliby być traktowani jako profesjonaliści, a nie jak infantylni odbiorcy filozofii i działań kolejnych rządów i polityków. Zwłaszcza nauczyciele, którzy przeszli do szkoły z innych zawodów, piszą otwarcie o braku zaufania do ich profesjonalizmu. Jeden z byłych adwokatów, który teraz wątpi w sens zmiany zawodu, stwierdził: Istnieje głęboki brak szacunku okazywany przez starszych pracowników i rodziców wobec jakości i ilości pracy wykonywanej przez nauczycieli.(...) Mój każdy ruch jest monitorowany. Nikt nie ma zaufania do wykonywanej przeze mnie pracy. Trenowałem i zdobyłem potrzebne kwalifikacje do uczenia swojego przedmiotu. Kiedy jako adwokat wykonywałem zlecenie, nikt nie wątpił w moją wiedzę i doświadczenie, to dlaczego jest inaczej w przypadku szkoły?

Na co narzekają nauczyciele?

Większość wypowiedzi zaczyna się podobnie: To najlepsza praca na świecie, ale... i tu zaczynają się wyliczenia: programy rządowe i ciągłe zmiany, trudne relacje wewnątrzszkolne, biurokracja, bierni rodzice, pogorszenie zachowania uczniów, brak społecznego szacunku.

W przeciwiestwie do sytuacji w Polsce, niewielki odsetek respondentów chciałby więcej zarabiać. Większość stwierdza po prostu, że czuje powołanie do tego zawodu i to motywuje ich do pracy. Bardziej zdesperowani są ci nauczyciele, którzy czekają na odejście na emeryturę i ci, którzy pragną się ze szkoły jak najszybciej wyrwać – ale to mniejszość spośród ankietowanych. Częściej notowano odpowiedzi, że ich frustracja wynika z braku zaufania otoczenia do tego, co robią.

Stresujący zawód

Cary Cooper, profesor psychologii Uniwersytetu w Lancaster, ekspert w dziedzinie stresu w miejscu pracy, nie jest zaskoczony wynikami: To oczywiste - brak możliwości kontrolowania tego, co się dzieje, co robisz i ograniczona autonomia w pracy sprawiają, że stajesz się chory. Przeżywasz stres, gdy czujesz, że ludzie patrzą ci na ręce i gdzie narażony jesteś na wyzwiska i ośmieszanie – podsumowuje ankietę. – Nauczyciele chcą swobody i szacunku. Swój zawód wykonują z powołania, a nie dla pieniędzy. Powinno się szkolić wszystkich dyrektorów szkół z umiejętności angażowania swoich pracowników w podejmowanie decyzji, które wpływają na ich pracę. Rząd musi zaprzestać narzucania z góry swoich pomysłów i włączyć nauczycieli w dialog, uwzględniając ich pomysły. Należy następnie dokonać systematycznego pilotowania  i oceniania tych wspólnie wypracowanych zamierzeń. Musimy zacząć traktować nauczycieli bardziej podmiotowo.

A w Polsce – gdyby zapytać nauczycieli, co sądzą o swojej pracy – w czym odpowiedzi różniłyby się, a w jakich aspektach pokrywałyby się z przemyśleniami brytyjskich nauczycieli? Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii w komentarzach.

(Źródło: The Guardian, opr. własne)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Danuta Sterna napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Właśnie o tym piszę, nie możemy się odwrócić od technologii, ale potrzeba bardzo dużego rozsądku i r...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Dużo problemów wynika z tego, że szkoły często kupują bez długofalowego planu, byle co - to, co im w...
Gość napisał/a komentarz do Uczenie się metodą uczniowskiego eksperymentu
bardzo fachowo i przystępnie wyłożony temat, brawo!
Ppp napisał/a komentarz do Pomysł na lekcję wychowawczą
Pomysł ciekawy, ale proponuję teraz obliczyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO trwałego wcielenia w życiu tego, co ...
Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie