Idealny absolwent wykazuje inicjatywę i chce się uczyć

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wykazujący inicjatywę, gotowy do dalszej nauki, samodzielny oraz dobrze wychowany - to zdaniem pracodawców sylwetka idealnego absolwenta uczelni wyższej w 2011 roku. Przedstawiciele pracodawców wzięli udział w dyskusji "Absolwent idealny, kto bliżej pracy?", która odbyła się w ramach projektu "Akademickie Mazowsze 2030".PHOTO: SXC.HU

Jak informuje Monika Wilga z "Akademickiego Mazowsza 2030", pracodawcy dyskutowali na temat pożądanego modelu tegorocznego absolwenta szkoły wyższej oraz przyszłego, który dopiero w tym roku rozpoczyna studia. Wyniki debaty zaprzeczają stereotypowym opiniom na temat oczekiwań rynku pracy w stosunku do młodych, 25-letnich ludzi. Nie umiejętnościami zawodowymi czy specjalistyczną wiedzą absolwenci przekonują pracodawców, ale cechami osobowościowymi.

Myślący i otwarty - te dwie cechy uzupełniają listę najbardziej oczekiwanych cech idealnego absolwenta uczelni wyższej z 2011 roku. Za pięć lat będą obowiązywały już jednak nieco inne wymagania.

Zdaniem uczestników dyskusji, absolwent idealny w 2016 roku będzie przede wszystkim innowacyjny, elastyczny, posiadający wiedzę z różnych dziedzin, wychodzący poza schematy, asertywny i samodzielny.

"Pracodawcy podkreślali, że nie jest dla nich tak istotne, co młodzi ludzie potrafią robić w pierwszym dniu swojej pracy. Dużo ważniejsze są dla nich cechy osobowościowe, w tym inicjatywa, gotowość do dalszej nauki i dobre wychowanie" - powiedział ekspert projektu "Akademickie Mazowsze 2030" dr Rafał Stefański.

Przedstawiciele firm zwrócili uwagę, że wiedzy specjalistycznej oni sami szybko i łatwo mogą nauczyć. Kluczowymi czynnikami są raczej cechy usposobienia, ponieważ to one promują lub nie absolwenta.

Uczestnikami spotkania ze strony pracodawców byli przedstawiciele firm branży finansowej, informatycznej, telekomunikacyjnej, consultingowej oraz instytucji publicznych. Wzięli w niej udział także studenci i absolwenci uczelni wyższych. Spotkanie odbyło się w Polsko - Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie.

"Akademickie Mazowsze 2030" to projekt, który ma dostosowywać kierunki kształcenia, modele organizacji szkół wyższych oraz profil absolwenta do rzeczywistych potrzeb rynku pracy przyszłości. To pierwszy tego typu projekt w Polsce stworzony przez szkoły wyższe, angażujący środowiska naukowe, biznesowe, samorządowe oraz studenckie.

W ramach projektu przygotowane zostaną trzy scenariusze określające przyszłość szkół wyższych Warszawy i Mazowsza. Uzyskane wyniki poddane będą szerokim konsultacjom społecznym.

"Akademickie Mazowsze 2030" od maja 2009 roku realizuje konsorcjum naukowe złożone z sześciu szkół wyższych: Politechniki Warszawskiej (lidera i wnioskodawcy projektu), Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Polsko - Japońskiej Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Akademii Leona Koźmińskiego.

(Źródło: PAP Nauka w Polsce)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie