O motywowaniu uczniów

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nauczyciele zastanawiając się nad sposobami motywacji uczniów do uczenia się, pytają przede wszystkim, jak to robić i jak dotrzeć do ucznia? Poradnik „O motywowaniu do uczenia się i pracy nad sobą“, autorstwa Juliana Piotra Sawińskiego, został opracowany z myślą o wspieraniu działań inspirujących, doradczych i innowacyjnych nauczycieli – bo żeby innym doradzać, pomagać i podpowiadać, trzeba samemu to znać i ćwiczyć, być zmotywowanym.photo: sxc.hu

Powszechne narzekanie nauczycieli na uczniów, że nie chce im się uczyć, że nic ich nie interesuje, że ciągle są nieprzygotowani do lekcji - może mieć swoje źródło w stosowaniu przez nauczycieli niewłaściwych technik komunikowania się. Nie bez znaczenia są również stosowane metody uczenia - pewne style nauczania po prostu nie odpowiadają indywidualnym preferencjom uczniów w zakresie uczenia się. Jak zatem motywować uczniów do uczenia się? 

Amerykański pedagog Bob Sullo z 33-letnią praktyką szkolną, autor książki The Motivated Student: Unlocking Enthusiasm for Learning, podaje prostą receptę: skończmy z motywowaniem ich na siłę i pozwólmy odkryć radość z uczenia się. Sugeruje w tym celu przede wszystkim budować pozytywne relacje z wszystkimi uczniami, organizować dodatkowe lekcje, gdy są jakimś tematem zainteresowani, odpowiadać na różne potrzeby edukacyjne uczniów i uczyć ich podstaw samooceny.

Oczywiście motywowanie uczniów do uczenia się i pracy nad sobą, w dzisiejszym świecie pełnym rozpraszających uwagę atrakcji (żeby wspomnieć tylko internet), nie jest łatwe. Ale nie jest też karkołomne, gdyż wielu nauczycieli sobie z tym świetnie radzi. Poznali złotą receptę na sukces? Być może - z motywowaniem uczniów jest przeważnie tak, że decydująca jest tu postawa i otwartość nauczyciela. Jeśli potrafi i lubi rozmawiać z uczniami, łatwiej będzie mu wzbudzić ich ciekawość i zaangażować w określone działanie.

Okładka publikacji O motywowaniu do uczenia się i pracy nad sobąAle temat motywowania uczniów jest znacznie szerszy i stąd chcieliśmy zaproponować przegląd najciekawszych strategii, które mogą być wykorzystane w każdej szkole i na każdej uczelni (tak, tak, studenci też miewają problemy z motywacją). W każdej osobie uczącej się tkwi ogromny potencjał i warto znaleźć właściwy klucz, aby jej aktywność uwolnić i skierować w dobrym kierunku. Celem poradnika jest służyć pomocą nauczycielom, aby ten klucz został odnaleziony.

O motywowaniu do uczenia się i pracy nad sobą. Poradnik dla nauczyciela. Julian Piotr Sawiński. Warszawa, luty 2013; wydanie pierwsze; ISBN: 978-83-63286-04-0; format: ePUB. Seria: Think! Wirtualna Biblioteka Nowoczesnego Nauczyciela i Ucznia.

Publikacja dostępna jest wyłącznie w sklepie Edustore.eu. Zapraszamy do lektury!

Link bezpośredni do publikacji: https://edustore.eu/publikacje-edukacyjne/65-o-motywowaniu-do-uczenia-sie-i-pracy-nad-soba-poradnik-dla-nauczyciela.html

Format ePUB obsługiwany jest przez urządzenia mobilne (iOS, Android) oraz przeglądarkę Firefox z zainstalowanym dodatkiem EPUBREADER.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)


Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie