Chodź, pokoloruj ich świat!

fot. Wydawnictwo Mamania

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prezentujemy dziś wyjątkową książkę nauczyciela, który od kilkunastu lat aktywnie i nieszablonowo stara się zmieniać oblicze polskiej szkoły. Jakub Tylman, którego życiowe motto brzmi: „nie ma rzeczy niemożliwych”, dzieli się w niej swoimi pomysłami na odnalezienie i zbudzenie kreatywności w dzieciach oraz sposobami na poprawę kondycji polskiej szkoły. Realizując oddolne inicjatywy, pokazuje, że wiara, odwaga, determinacja potrafią przenosić góry i można nawet w obecnych warunkach uczynić polską szkołę - wymagającą gruntownej reformy - lepszą.

Co znajdziemy w książce? Przede wszystkim pełen entuzjazmu opis szkoły. Renifery w szkolnym ogrodzie, własne kino dla uczniów, sale lekcyjne wyglądające jak dżungla - to tylko niektóre przykłady na zerwanie ze szkolną rutyną. Jednak Jak pokolorować szkołę to znacznie więcej niż tylko rewolucyjne idee. To prawdziwa dawka inspiracji i świeżych pomysłów na przekształcenie tradycyjnej szkoły w przyjazną, pełną kreatywności przestrzeń. W książce nie zabrakło również wywiadów z ważnymi postaciami polskiego środowiska edukacyjnego - Zytą Czechowską, Ewą Drobek, prof. Romanem Leppertem, Iwoną Pietrzak - Płachtą, Anną Konarzewską, Markiem Grzywną i Mateuszem Kacprowskim. To ważne głosy, które otwierają nowe perspektywy na zmianę w polskiej szkole.

Do kogo autor kieruje swoje słowa?

  • Do nauczycieli otwartych na zmianę
  • Do mądrych wychowawców
  • Do świadomych, wspierających, zaangażowanych w rozwój dzieci rodziców

Główne hasła poruszane w książce brzmią niczym manifest nowoczesnej edukacji. Budowa szkoły na miarę XXI wieku, indywidualizacja procesu nauczania, kreatywność jako kluczowy element rozwoju, szacunek dla uczniów i ich potrzeb. Jakub Tylman pokazuje, że niemożliwe nie istnieje, a wszelkie ograniczenia znajdują się wyłącznie w naszych głowach.

Jeśli jesteś nauczycielem gotowym na zmianę, rodzicem chcącym wpłynąć na rozwój swojego dziecka w pozytywny sposób albo po prostu osobą zainteresowaną przyszłością edukacji, ta książka jest dla Ciebie. "Jak pokolorować szkołę" to krok w kierunku lepszego jutra dla edukacji w Polsce, które jest w zasięgu naszych rąk. Nie czekajmy na reformy, zacznijmy działać teraz! W naszych szkołach jest bardzo dużo spraw, które wymagają naszego zaangażowania i zmiany.

Są książki apteczki.
Książki plasterki.
Książki przyjaciele.
I książki inspiracje.
Książki, które uczą i książki, które leczą.
I są książki, które dodają skrzydeł.
To jest taka książka.
Uskrzydla.
Daje nadzieję, niesie wiarę w możliwość zmiany. Pokazuje, że jeśli bardzo chcesz - możesz. Nietuzinkowo, kolorowo, kreatywnie – chociaż czasem wbrew i pomimo.
Najważniejsze, że w trosce o dziecko. Jego wszechstronny rozwój, poczucie bezpieczeństwa i dobrostan. Świat potrzebuje książek, które uskrzydlają.
- Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczycielka Roku 2022

Jakub Tylman jest pedagogiem, nauczycielem przedmiotów artystycznych w szkole podstawowej, autorem książek edukacyjnych dla dzieci, twórca nowoczesnych projektów edukacyjnych i nieszablonowych rozwiązań w edukacji. Inicjator ogólnopolskiej kampanii społecznej „Szkoły bez zadań domowych". Laureat Nagrody im. Ireny Sendlerowej za Naprawianie świata 2022", wyróżniony Nagrodą im. Janusza Korczaka, zwycięzca Plebiscytu Radiowej Czwórki NIEPRZECIĘTNI 2022, wyróżniony w konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku 2022. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania oraz przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Odznaką Honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego.

Jakub Tylman będzie gościem INSPIR@CJI 2023 - już jutro, w sobotę 23 września. W swoim wystąpieniu będzie zwracał uwagę na potrzebę rozwijania kompetencji przekrojowej kreatywności w szkołach - tak bardzo przydatnej i potrzebnej w życiu społecznym i gospodarczym. 

Notka o publikacji:

Jakub Tylman, Jak pokolorować szkołę, ISBN 978-83-67817-54-7.
Wydawnictwo: Mamania
Premiera: 27 września 2023.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie