Chodź, pokoloruj ich świat!

fot. Wydawnictwo Mamania

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prezentujemy dziś wyjątkową książkę nauczyciela, który od kilkunastu lat aktywnie i nieszablonowo stara się zmieniać oblicze polskiej szkoły. Jakub Tylman, którego życiowe motto brzmi: „nie ma rzeczy niemożliwych”, dzieli się w niej swoimi pomysłami na odnalezienie i zbudzenie kreatywności w dzieciach oraz sposobami na poprawę kondycji polskiej szkoły. Realizując oddolne inicjatywy, pokazuje, że wiara, odwaga, determinacja potrafią przenosić góry i można nawet w obecnych warunkach uczynić polską szkołę - wymagającą gruntownej reformy - lepszą.

Co znajdziemy w książce? Przede wszystkim pełen entuzjazmu opis szkoły. Renifery w szkolnym ogrodzie, własne kino dla uczniów, sale lekcyjne wyglądające jak dżungla - to tylko niektóre przykłady na zerwanie ze szkolną rutyną. Jednak Jak pokolorować szkołę to znacznie więcej niż tylko rewolucyjne idee. To prawdziwa dawka inspiracji i świeżych pomysłów na przekształcenie tradycyjnej szkoły w przyjazną, pełną kreatywności przestrzeń. W książce nie zabrakło również wywiadów z ważnymi postaciami polskiego środowiska edukacyjnego - Zytą Czechowską, Ewą Drobek, prof. Romanem Leppertem, Iwoną Pietrzak - Płachtą, Anną Konarzewską, Markiem Grzywną i Mateuszem Kacprowskim. To ważne głosy, które otwierają nowe perspektywy na zmianę w polskiej szkole.

Do kogo autor kieruje swoje słowa?

  • Do nauczycieli otwartych na zmianę
  • Do mądrych wychowawców
  • Do świadomych, wspierających, zaangażowanych w rozwój dzieci rodziców

Główne hasła poruszane w książce brzmią niczym manifest nowoczesnej edukacji. Budowa szkoły na miarę XXI wieku, indywidualizacja procesu nauczania, kreatywność jako kluczowy element rozwoju, szacunek dla uczniów i ich potrzeb. Jakub Tylman pokazuje, że niemożliwe nie istnieje, a wszelkie ograniczenia znajdują się wyłącznie w naszych głowach.

Jeśli jesteś nauczycielem gotowym na zmianę, rodzicem chcącym wpłynąć na rozwój swojego dziecka w pozytywny sposób albo po prostu osobą zainteresowaną przyszłością edukacji, ta książka jest dla Ciebie. "Jak pokolorować szkołę" to krok w kierunku lepszego jutra dla edukacji w Polsce, które jest w zasięgu naszych rąk. Nie czekajmy na reformy, zacznijmy działać teraz! W naszych szkołach jest bardzo dużo spraw, które wymagają naszego zaangażowania i zmiany.

Są książki apteczki.
Książki plasterki.
Książki przyjaciele.
I książki inspiracje.
Książki, które uczą i książki, które leczą.
I są książki, które dodają skrzydeł.
To jest taka książka.
Uskrzydla.
Daje nadzieję, niesie wiarę w możliwość zmiany. Pokazuje, że jeśli bardzo chcesz - możesz. Nietuzinkowo, kolorowo, kreatywnie – chociaż czasem wbrew i pomimo.
Najważniejsze, że w trosce o dziecko. Jego wszechstronny rozwój, poczucie bezpieczeństwa i dobrostan. Świat potrzebuje książek, które uskrzydlają.
- Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczycielka Roku 2022

Jakub Tylman jest pedagogiem, nauczycielem przedmiotów artystycznych w szkole podstawowej, autorem książek edukacyjnych dla dzieci, twórca nowoczesnych projektów edukacyjnych i nieszablonowych rozwiązań w edukacji. Inicjator ogólnopolskiej kampanii społecznej „Szkoły bez zadań domowych". Laureat Nagrody im. Ireny Sendlerowej za Naprawianie świata 2022", wyróżniony Nagrodą im. Janusza Korczaka, zwycięzca Plebiscytu Radiowej Czwórki NIEPRZECIĘTNI 2022, wyróżniony w konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku 2022. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania oraz przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Odznaką Honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego.

Jakub Tylman będzie gościem INSPIR@CJI 2023 - już jutro, w sobotę 23 września. W swoim wystąpieniu będzie zwracał uwagę na potrzebę rozwijania kompetencji przekrojowej kreatywności w szkołach - tak bardzo przydatnej i potrzebnej w życiu społecznym i gospodarczym. 

Notka o publikacji:

Jakub Tylman, Jak pokolorować szkołę, ISBN 978-83-67817-54-7.
Wydawnictwo: Mamania
Premiera: 27 września 2023.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie