Uczenie się ważniejsze niż nauczanie

Szkoły i uczelnie
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

system oświatyPodczas dorocznej konferencji jednej z ważniejszych amerykańskich organizacji edukacyjnych - Stowarzyszenia Nadzoru i Rozwoju Programowego (Association for Supervision and Curriculum Development) dyskutowano m.in. o zmianie paradygmatu edukacji, w której akcent przesuwa się coraz wyraźniej z procesu nauczania na proces uczenia się.

 

„Edukacja jest coraz bardziej skoncentrowana na uczniach niż na szkołach” - tłumaczy Mary Dean Barringer reprezentująca instytut All Kinds of Minds. „Uczenie się jest absolutnie najważniejsze. Pracujemy nad przekształceniem metod nauczania w takim kierunku, aby stworzyć szansę studentom na lepsze uczenie się.”

 

Na zmianę tego paradygmatu składa się wiele czynników. Arthur Levine, prezes Woodrow Wilson National Fellowship Foundation wskazuje, że Stany Zjednoczone przekształcają się z gospodarki przemysłowej skupionej na procesach i liniach produktów na gospodarkę informacyjną, która dba o dostosowanie wyników do konkretnych zmiennych wymagań.

 

„Jako kraj dokonaliśmy bardzo drastycznych zmian” - mówi Levine. „Zawody z niższej półki przemieściły się zagranicę, co oznacza, że studenci wymagają obecnie więcej edukacji niż kiedykolwiek wcześniej. Wszyscy studenci muszą być wykształceni. Dyplom szkoły średniej już nie wystarczy. To krok z edukacji na wszelki wypadek do edukacji dokładnie na dany czas.”

 

Z powodu zmian gospodarczych i społecznych, które zachodzą, popularne materiały edukacyjne będą wkrótce bardziej nadawały się tylko dla poszczególnych studentów, niż dla całej klasy. Levine spodziewa się, że wkrótce nie będą już opracowaniami książkowymi, ale będą powstawać w oparciu o różne media audio-wizualne i interaktywne.

 

Co więcej, edukacja nabierze charakteru wirtualnego, co oznacza lekcje online i wirtualne podróże tematyczne. „Klasa będzie w stanie objąć cały glob. Nauczyciel z Teksasu będzie mógł uczyć studentów skądkolwiek– od Japonii do Kalifornii. Student z Kalifornii będzie mógł zadawać pytania kolegom z Japonii za pośrednictwem narzędzia tłumaczącego języki. Te implikacje sięgają daleko dalej” - mówi Levine i pyta: „czy będziemy jeszcze fizycznie potrzebowali budynku szkoły?”.

 

Kolejne zmiany w procesie edukacji będą wprowadzane w odpowiedzi na konkretne potrzeby szkół, wynikające w dużej mierze z tego, że studenci mogą wywodzić się z różnych kultur i środowisk. „Studenci, którzy obecnie określani są jako mający problem z uczeniem się, będą prawdopodobnie określani jako uczący się inaczej”, mówi Levine.

 

Delegaci zgromadzeni na konferencji ASCD spodziewają się, że nowe technologie edukacyjne będą bardziej zintegrowane z programami nauczania indywidualnych osób. Każda technologia będzie się dostosowywała do różnych stylów nauczania, jakie reprezentować będą osoby uczące się.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie