Temat kształcenia nauczycieli dla uczniów XXI wieku jest w ocenie wielu ekspertów jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej szkoły. W rozmowie z profesorem Stanisławem Dylakiem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zastanawiamy się, w jaki sposób można przygotowywać dla szkół młodych nauczycieli lepiej rozumiejących na czym polega nauczanie.
Niedostatki i błędy w kształceniu nauczycieli były mocno akcentowane w raporcie Jakich pilnych zmian potrzebuje polska szkoła? Propozycje ekspertów, który dostępny jest nieodpłatnie do pobrania w Edustore.eu w formtach ePub i PDF (https://edustore.eu). Jak możemy przeczytać w podsumowaniu, „system kształcenia nauczycieli został poddany ostrej krytyce wielu ekspertów. System należy zreformować. Trzeba wzmocnić zwłaszcza kształcenie praktyczne. W tym celu trzeba ściśle powiązać system kształcenia nauczycieli ze szkołą (mogłyby w tym pomóc szkoły ćwiczeń), zwiększyć udział w nim praktyk w placówkach edukacyjnych oraz warsztatów prowadzonych przez praktyków. Nauczycieli trzeba kształcić w działaniu. Trzeba także zmienić programy kształcenia: rozszerzyć udział przedmiotów związanych z nowoczesną pedagogiką i praktycznymi umiejętnościami pedagoga.“
W rozmowie z redakcją Edunews.pl prof. Stanisław Dylak, kierownik Zakładu Pedeutologii UAM i autor metody kształcenia strategią wyprzedzającą (Kolegium Śniadeckich), zwraca uwagę na potrzebę świadomego wyboru bycia nauczycielem przez młodego człowieka, a nie pozostawiania tego przypadkowi, gdy nie zrealizują się inne scenariusze na rynku pracy. Zwraca również uwagę na konieczność bliższego związku uczelni akademickich ze szkołą, sprawdzenia teorii w działaniu, prowadzeniu lekcji ze studentami w szkołach.
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)