Społeczeństwo informacyjne wymaga innego podejścia do edukacji

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Po trzech miesiącach obecności w sieci, oficjalnie wystartował EDUNEWS.PL – portal o nowoczesnej edukacji (www.edunews.pl), którego celem jest promocja nowoczesnych metod nauczania i uczenia się oraz wspieranie przemian w polskim systemie edukacji na miarę wyzwań XXI wieku. Zwraca on uwagę na konieczność edukacji przez całe życie, jako kluczowego czynnika decydującego zarówno o osobistym rozwoju i sukcesie życiowym, jak i stabilnego rozwoju społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy. Nieprzypadkowo inaugurację zaplanowano na 17 maja, czyli w Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego.
 
Światowe zasoby informacji przyrastają w szybkim tempie. Zdaniem amerykańskich naukowców w 2010 r. ilość nowych informacji będzie się podwajać co 11-72 godziny. Ma to olbrzymie znaczenie dla procesów nauczania i uczenia się. Jedną z kluczowych kompetencji życiowych staje się umiejętność wyszukiwania, selekcji i zarządzania informacją, a także ocena jej wiarygodności i jakości. 

Ucz się ucz przez całe życie, a odniesiesz sukces…
W tworzącym się społeczeństwie informacyjnym edukacja będzie jednym z najważniejszych obszarów aktywności społecznej. Wynika to między innymi z tempa rozwoju technologicznego i zmian na rynku pracy pod wpływem wykorzystania nowych technologii. Wiedza zdobyta na etapie szkolnym będzie się dezaktualizować w ciągu kilka lat po opuszczeniu szkoły i każdy, kto będzie chciał odnosić sukcesy w życiu osobistym i zawodowym, będzie musiał podejmować wysiłek edukacji przez całe życie. 

O trendach w światowej edukacji i ich wpływie na życie społeczne warto informować, aby nadążać za zmianami i móc dostosowywać się do potrzeb otaczającego świata. Portal EDUNEWS.PL jest przewodnikiem po współczesnych procesach edukacji, dzięki czemu polski odbiorca szybko dowiaduje się o nowoczesnych metodach nauczania i uczenia się oraz tworzeniu i wykorzystaniu nowych narzędzi edukacyjnych, które jeszcze kilka lat temu były zupełnie nie znane (m.in. wiki, blogi, cyfrowe filmy edukacyjne, WebQuesty, projekty edutainment) lub takich, które dopiero są tworzone i udowadniają swoją przydatność osobom uczącym się. 

„W EDUNEWS.PL chcemy pokazywać edukację nie taką, którą pamięta większość osób dorosłych lub której doświadczają dzisiejsi uczniowie, ale przede wszystkim edukację niedalekiej przyszłości, która za chwilę będzie globalnym standardem. Chcemy promować nowe podejście do edukacji, bez którego wkrótce rozwój indywidualny, społeczny czy gospodarczy będzie mocno utrudniony” – mówi Marcin Polak, twórca portalu. „Pokazując doświadczenia zagranicznych edukatorów chcemy inspirować polskie środowiska do prawdziwej, głębokiej modernizacji edukacji poprzez szersze wykorzystanie nowych technologii i interaktywnych narzędzi edukacyjnych.”

Wartościowe źródło informacji o świecie edukacji
Trendy światowe, które zmieniają charakter procesu edukacji, umacniają się również w Polsce, przybywa więc osób zainteresowanych tematyką nowoczesnej edukacji. W ciągu trzech miesięcy od uruchomienia, z portalu skorzystało kilkanaście tysięcy unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 28 tysięcy wizyt w portalu. Ukazało się ponad 230 opracowań na temat trendów we współczesnej edukacji, innowacyjnych metod nauczania i uczenia się, e-learningu, doświadczeń zagranicznych instytucji oświatowych z wykorzystaniem narzędzi ICT (technologii informacyjno-komunikacyjnej) w edukacji, ciekawych projektów edukacji społecznej i edutainment zwracających uwagę społeczeństwa na ważne zjawiska i problemy społeczne.

Portal stał się wartościowym źródłem informacji o świecie edukacji. Dzięki podjętej współpracy z amerykańskim eSchoolNews – jednym z największych portali edukacyjnych na świecie - EDUNEWS.PL dostarcza polskim odbiorcom unikalnych informacji, których zazwyczaj nie można znaleźć w innych polskich serwisach. 

Przykładem takiego opracowania jest pierwszy w Polsce raport poświęcony fenomenowi filmów internetowych - „Cyfrowe filmy wideo jako narzędzia edukacji”. Pierwsza część raportu zostanie opublikowana w dniu dzisiejszym – w Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, gdyż cyfrowe zasoby filmowe stają się jednym z ważniejszych współczesnych zasobów edukacyjnych.

„Dużym problemem środowiska oświatowego jest bariera językowa i brak dostępu do najnowszych informacji i danych w języku polskim.” – zauważa Olga Janaszek-Serafin, redaktor portalu. „Wartościowe opracowania tworzone są najczęściej w języku angielskim, gdyż systemy brytyjski i amerykański zaliczają się do najbardziej rozwiniętych i innowacyjnych systemów edukacyjnych na świecie. W tym języku wiele materiałów tworzą również państwa skandynawskie, które w ostatnim czasie odnoszą znaczące sukcesy na polu edukacji. Staramy się szybko przekazywać polskim odbiorcom doświadczenia tych krajów z obszaru szeroko rozumianej nowoczesnej edukacji.”

Portal nie będzie tylko medium informacyjnym, ale będzie również aktywnie włączał się w ważne inicjatywy zmieniające obraz polskiej edukacji, dzięki którym osoby uczące się będą otrzymywać wiedzę i umiejętności potrzebne im do bycia aktywnymi uczestnikami społeczeństwa informacyjnego. EDUNEWS.PL współpracuje w tym celu z wieloma organizacjami pozarządowymi i mediami, starając się inspirować polskich edukatorów do działania.

O rozwój portalu EDUNEWS.PL dba Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Teraz edukacja”, dla której portal jest jednym z najważniejszych projektów. 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Świetny sposób uczenia dorosłości, odpowiedzialności i współpracy - bez osądzania, bez wzbudzania po...
A może chodzi o to, aby introwertycy uczyli się udziału w dyskusji.
Jacek napisał/a komentarz do Wyzwanie dla prawnika...
Janusz Korczak powiedział „nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda. Przecież każdy dorosły kiedy...
Obawiam się, że to może się często zmienić w atak 2:1 lub 3:1 - kiedy rodzice wezmą stronę dziecka (...
To się nazywa "zimny telefon" - metoda marketingowa polegająca na dzwonieniu do losowych ludzi, nie ...
Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie