Uczniowie w niejednej szkole słyszeli zapewne o globalnej walce ze zmianą klimatu, o bardziej zrównoważony świat. Wielu z nich cechuje być może świadoma postawa w rozwiązywaniu tego światowego problemu. Są tacy, którzy wiedzą, w jaki sposób ograniczać ilość odpadów i oszczędzać wodę. Czy jednak są świadomi, jaki mają wpływ na świat jako użytkownicy energii? Portal ConsumerClassroom zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do 4. edycji Konkursu Międzyszkolnego.
Energia jest wszędzie. W dzisiejszym świecie młodzi ludzie nie zostaną mądrymi użytkownikami, jeśli nie nauczą się zmniejszać swojego zużycia energii — wybierając środek transportu (samochód, pociąg, rower, motocykl), ogrzewając lub chłodząc dom, zapalając światło w szkole, a nawet w trakcie wakacji i świąt (biorąc prysznic lub długą kąpiel). Efektywność energetyczna zależy też od wybieranych przez nas urządzeń domowych oraz urządzeń elektrycznych (szczególnie w przypadku młodych ludzi), w tym telefonów, słuchawek, tabletów i komputerów).
Celem Komisji Europejskiej jest też wzmocnienie pozycji konsumentów dzięki temu, że ich rachunki za energię będą bardziej przewidywalne i będzie można je w większym stopniu kontrolować (wpłynie to korzystnie na środowisko i pomoże oszczędzić pieniądze). Kolejnym z założeń jest też zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dzięki lokalnym i odnawialnym źródłom energii.
Zgodnie z tym młodzi ludzie powinni dowiedzieć się, w jaki sposób ich codzienne zachowanie wpływa na zużycie energii i globalną konsumpcję. Ponadto wiedza ta powinna uwzględniać zrównoważone korzystanie z energii oraz udział w walce ze zmianą klimatu.
Nagrodą za I miejsce w konkursie jest dwudniowa wycieczka do Brukseli dla zespołu projektowego, ze zwiedzaniem miasta i wizytą w głównych instytucjach Unii Europejskiej.
Szczegółowe informacje na temat Konkursu Międzyszkolnego, jak również wytyczne, w jaki sposób przygotować i przeprowadzić projekt, znajdziecie na stronach portalu ConsumerClassroom. Tu stworzysz projekt międzyszkolny. Zapraszamy do udziału!
Wiele ciekawych informacji na tematy konsumenckie można także znaleźć w portalu www.edukacjakonsumencka.pl. Tam również zapraszamy!