Gry video nauczą matematyki

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentGroźny bio-cyfrowy wirus pojawił się na odległej wyspie. Zagraża on światowemu ekosystemowi i ludzkiej cywilizacji. Dołącz do zespołu, którego zadaniem jest zniszczenie wirusa i przywrócenie naturalnego stanu środowiska. Taki początek mógłby zapowiadać niejedną ciekawą grę komputerową. Tak, dotyczy nowoczesnej gry akcji, uczącej… matematyki.

 

Dewizą gry komputerowej Dimenxian (DimensionM) jest motto „Naucz się matmy, albo zgiń podejmując kolejne bezowocne próby”. Gra została przygotowana przez firmę Tabula Digita, która specjalizuje się w grach komputerowych łączących dobrą zabawę z nauka matematyki.

W Dimenxian w czterech kolejnych misjach gracze rozwiązują mnóstwo łatwiejszych lub trudniejszych problemów matematycznych. Dzięki rozwiązywaniu zadań mogą pozbyć się wirusa i obronić się przed zmutowanymi gatunkami żyjącymi na wyspie. Zadania dotyczą czterech zagadnień matematycznych – systemu koordynacji i wykresów punktowych, badań zależności liniowych, analizy danych i identyfikacji zależności liniowych pomiędzy różnymi czynnikami oraz zastosowania zależności liniowych. W ten sposób uczeń grając uczy się wielu często trudnych, ale i praktycznych zagadnień, z którymi będzie mieć do czynienia także w świecie realnym.

Stosowanie Dimenxian w procesie edukacji przyniosło niespodziewanie pozytywne wyniki. Uczniowie w jednej ze szkół w Waszyngtonie wzięli udział w eksperymencie. Badanie oparte na pre- i post-testach wykazało, że ich umiejętności matematyczne dzięki grze znacznie wzrosły.

Gry wideo stają się nieoczekiwanie ważną pomocą dydaktyczną amerykańskich nauczycieli w szkołach, które chcą w ten sposób uzupełniać wiedzę przekazywaną tradycyjną metodą „a teraz rozwiążemy zadanie na końcu rozdziału szóstego”. Warto zauważyć, że dwie duże fundacje – MacArthur’a i Roberta Wood Johnson’a inwestują duże środki finansowe w stworzenie przy wykorzystaniu gier video silnego systemu wsparcia dla procesu nauczania szkolnego. Powstał nawet specjalny portal Serious Games, który ma pomagać nauczycielom wykorzystywać tego typu narzędzia w edukacji.

Jak zauważają nauczyciele, którzy korzystają z Dimenxian, ta metoda edukacji, nawet trudnych zagadnień matematycznych, jest lepiej akceptowana przez uczniów niż jakakolwiek inna. Nie mają tu też znaczenia indywidualne zdolności – każdy, lepszy lub gorszy z matematyki, jeśli tylko załapię sens gry, zdobywa wiedzę, której nauczyciel często nie był w stanie skutecznie przekazać w inny sposób. I to jest prawdziwa siła gier Edutainment.

Za innowacyjne podejście do edukacji Dimenxian otrzymał w 2006 roku prestiżową nagrodę Macworld Editors’ Choice Award (Eddy).

edutainment

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych www.EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie