Jak często w nauczycielskiej pracy pojawia się potrzeba stworzenia estetycznej grafiki? Nierzadko chcemy ozdobić zdjęcie, przygotować wyjątkowy dyplom, zaprojektować plakat, stworzyć eleganckie zaproszenia, napisać ogłoszenie, a może też wpis na Facebooka czy Instagrama, czy nawet zwykłą kilkuslajdową prezentację lub efektowną infografikę...
Wyzwania graficzne kojarzymy często z dużym nakładem czasu i energii, a także koniecznością posiadania specjalistycznych programów i wieloletniego doświadczenia. Nawet podczas pracy nad prostym projektem musimy zaplanować układ elementów, znaleźć zdjęcia czy obrazki, pamiętając oczywiście o prawach autorskich, wybrać narzędzie, w którym wszystko połączymy w spójną całość. Bardzo często okazuje się, że czynności te wykonujemy w edytorze tekstowym, co mało kto kojarzy jako przyjemne doświadczenie. Word czy inny edytor mimo wszystko sprawdza się najlepiej do notowania, z kolei program Paint, jakkolwiek pozwala sprawnie coś naszkicować, to ma ograniczone możliwości i przydaje się raczej do szybkich zadań (np. Dodanie do litery “Ż” kropki, która w danej czcionce jest niedostępna).
Praca graficzna we wspomnianych narzędziach jest na tyle nieprzyjazna, że staramy się tworzyć takie materiały jak najrzadziej, szukając wciąż gotowych. To oczywiście często się sprawdza, chyba że... mamy jakiś wyjątkowy pomysł, potrzebę na zindywidualizowanie pracy, dopasowanie jej do naszej grupy odbiorców lub omawianego aktualnie tematu. Nie warto z tego rezygnować. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza, że przybywamy z dobrymi wiadomościami. Istnieje narzędzie, dzięki któremu zaczniemy tworzyć profesjonalne i całkowicie dopasowane do naszych potrzeb grafiki. A to dopiero początek pozytywnych informacji. Narzędzie to jest proste i intuicyjne w obsłudze oraz oferuje darmową wersję lub, co szczególnie ważne, wersję edukacyjną, dzięki której jako nauczycielka bądź nauczyciel możesz skorzystać z większej liczby opcji.
O tym, jak zacząć pracować w Canvie, tym przyjaznym i kryjącym moc możliwości narzędziu, opowiada Karolina Żelazowska na webinarze Zostań grafikiem/graficzką z Canvą.
Dlaczego polecamy właśnie ten webinar?
Odkrywamy swoje talenty i artystyczne możliwości. Bo Canva to tylko (i aż) narzędzie, które pozwala nam w prosty sposób wypróbować pomysły i odkryć, ile potrafimy wymyślić. Co więcej, w Canvie możemy od razu ocenić pierwotny zamysł i w razie potrzeby łatwo go zmodyfikować. Dzięki temu rozwijamy swoją kreatywność, dobrze się bawimy i, co nie mniej ważne, budujemy pewność siebie w kolejnych obszarach działania.
Prosto i przejrzyście. Karolina Żelazowska prezentuje podstawy pracy w Canvie, a przy okazji pokazuje, jak ułatwić sobie pracę, stosując różne skróty i triki, dzięki którym szybciej osiągniemy zamierzony efekt.
Canva jest dla każdego, a umożliwia przygotowanie zupełnie unikatowych i dopasowanych do potrzeb prac. Przejrzysty panel i sposób edycji zdjęć, tekstów oraz innych grafik pozwala odnaleźć się w tym narzędziu każdemu, zarówno osobom, które mają już doświadczenie w obróbce grafik, jak i osobom, przed którymi pierwsze samodzielne próby. Z drugiej strony Canva daje różnorodne możliwości, nie wprowadzając wielu złożonych funkcji i skomplikowanej mechaniki działania. Dzięki temu stworzymy to, co jest nam potrzebne, nadamy temu indywidualnego wyrazu, a przy tym sprawi nam to dużą przyjemność.
To dopiero początek. Chociaż webinar proponuje poznaje Canvy od podstaw, nic nie przeszkadza, by obejrzały go osoby już korzystające z tego narzędzia. Po pierwsze utrwalimy to, co już wiemy, po drugie, niewykluczone, że poznamy jakieś nowe udogodnienie lub prostszy sposób na zedytowanie jakiegoś elementu. Po obejrzeniu webinaru (a najlepiej równoległych próbach poruszania się w Canvie) będziemy w stanie samodzielnie poznać kolejne jej funkcje i, metodą prób oraz błędów, zacząć udoskonalać swoje prace, poszerzając portfolio projektów. Te natomiast będą stanowić cenny zasób, do którego nie tylko będziemy mogli zawsze wrócić, lecz także udostępnić go innym, w tym uczniom.
Czego dowiesz się podczas webinarów?
- Do tworzenia jakich grafik przyda Ci się Canva i jak zacząć korzystać z tego narzędzia?
- Jakie materiały (zdjęcia, tła, elementy graficzne czy tekstowe) znajdziesz w Canvie i jak możesz je edytować?
- W jaki sposób możesz udostępniać swoje projekty i zapraszać inne osoby do współpracy?
- Jak dodać swoje pliki, by później móc je wykorzystać w projektach?
- Jak skorzystać z opcji Canva dla oświaty?
A jak nie masz dużo czasu....
Pamiętaj, że można zmienić ustawienia wyświetlania filmów dostępnych na kanale YouTube. Dzięki temu przyspieszysz odtwarzanie materiału tak, by jego oglądanie zajęło mniej czasu. A jeśli nie planujesz oglądania całości, zobacz chociaż kilkuminutowy fragment:
11:45:00 - 14:45:00 - zobacz, jak wygląda przykładowy projekt w Canvie i w jaki sposób możesz udostępnić go innym osobom do współpracy.
25:00:00 – 28:00:00 - poznaj możliwości edycji zdjęć np. zmiana wielkość, dodawanie filtrów i efektów, przycinanie, obracanie, zmiana pozycji zdjęcia, ustawienia przezroczystości.
39:00:00 - 52:00:00 - sprawdź, jak dodać do projektu dymki dialogowe i wpleść w projekt tekst - wybierz czcionkę, zmieniaj wielkość, korzystaj z gotowych szablonów.
54:00:00 – 55:00:00 – dowiedz się, dlaczego warto i jak zgrupować kilka elementów dodanych do projektu.
59:20:00 - 1:02:00 - sprawdź, jak wykorzystać w projektach swoje pliki.
1:16:00 - 1:21:35 – poznaj Canvę dla oświaty. Zobacz, jak możesz założyć konto i uzyskać dostęp do dodatkowych możliwości w ramach oferty dla edukacji.
Dzięki obejrzeniu nawet tych krótkich fragmentów webinaru zobaczysz, jak prostym i przejrzystym narzędziem jest Canva. Przekonasz się, że każdy może spróbować swoich sił oraz talentów kreatywnych.
Zapraszamy:
O prowadzącej: Karolina Żelazowska - tutorka i edukatorka w Grupie Edukacyjnej Nomada. Członkini grupy eduzmieniaczy – Superbelfrzy RP. Trenerka w programie Mistrzowie Kodowania oraz członkini Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Emisariuszka Bezpiecznego Internetu w programie Cybernauci oraz trenerka w programie #SuperKoderzy. Moderatorka w programie Szkoła z Klasą 2.0., współpracująca z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Autorka scenariuszy, tekstów, grafik i ilustracji oraz autorskich programów.
***
Webinary zrealizowane zostały przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog w ramach projektów Zaprogramuj Przyszłość współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś priorytetowa III Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej.
Notka o autorce: Joanna Kluz – polonistka oddana dobrym książkom i pisaniu. Przez kilka lat uczyła w szkole podstawowej, z czasów edukacyjnej podróży wciąż wspomina radość z bycia nauczycielką i wychowawczynią. Świat cyfrowy przyjmuje z dziecięcym zachwytem, a przy tym ze świadomością stawianych przez niego wyzwań. Uwielbia twórcze zadania. Każda rzecz wydaje się jej „niezwykła” i „fascynująca”. Na co dzień swoje kreatywne moce wykorzystuje w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog.