Hipnologopedia. Jak wykorzystać podświadomość do skutecznej komunikacji?

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Hipnologopedia łączy techniki hipnoterapii z logopedią w celu poprawy terapii komunikacji werbalnej dzieci i dorosłych, wspiera terapię logopedyczną, indywidualne potrzeby i oczekiwania pacjenta. Jak możemy stosować ją w praktyce edukacyjnej?

Hipnoza jest stanem zmienionego stanu świadomości, w którym osoba znajduje się w stanie relaksu i skupienia uwagi. Osoba hipnotyzowana jest świadoma swojego zachowania, ale jednocześnie jest bardziej skłonna do sugestii.

W czasie terapii logopedycznej, świadomie oddziałując na podświadomość wykorzystuje się różne techniki hipnotyczne takie jak indukcja, sugestia, metafory czy wizualizacje, aby wprowadzić pacjenta w stan relaksu i przygotować na zmiany. Hipnoza sama nie działa, działają dobrze zaplanowane procesy w stanie relaksu i podwyższonej sugestywności. Dzięki temu możliwe jest dotarcie do mocno zakorzenionych blokad, które utrudniają rozwój umiejętności językowych.

Podczas terapii logopedycznej z pomocą hipnozy, terapeuta wykorzystuje pozytywne sugestie do ułatwienia procesu uczenia się oraz zmian dotychczasowych ograniczeń i schematów językowych. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie poprawy dykcji, eliminacja trudności w wymowie oraz pewność pewności siebie w komunikacji.

Hipnoza nie jest jednak panaceum na wszystkie dolegliwości. Niektóre osoby mają większą podatność hipnotyczną, inne mniejszą, a skuteczność terapii hipnotycznej zależy od wielu czynników, w tym umiejętności hipnoterapeuty czy też rodzaj zaburzenia.

Warto wiedzieć, że hipnologopedia to dziedzina wymagająca kształcenia i doświadczenia w zakresie hipnoterapii oraz logopedii. Nowe perspektywy i możliwości skutecznej komunikacji otwierają nowe perspektywy i możliwości. Zapraszam na moje wystąpienie na INSPIR@CJACH WCZESNOSZKOLNYCH 2023:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 15-16 kwietnia 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, MAC Edukacja oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorce: Anna Grzegory jest logopedką, terapeutką dysleksji, certyfikowaną hipnoterapeutką. Właścicielka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Logofigle w Łodzi. Nauczycielka dyplomowana z wieloletnim doświadczeniem w pracy w szkołach integracyjnych. Należy do grupy nauczycieli współpracujących w grupie Superbelfrzy Mini. 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie