"Nakręcona ekonomia" rozstrzygnięta

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjneCo łączy oszczędnego królika, chłopaków produkujących zabawne T-shirty i młodego przedsiębiorcę zakładającego właśnie swoją firmę? Otóż wszyscy oni są bohaterami nagrodzonych filmów w konkursie „Nakręcona ekonomia”, organizowanym przez portal MillionYou.com, zaś dofinansowanym ze środków Narodowego Banku Polskiego. Poznaliśmy właśnie laureatów konkursu.
Na konkurs z całej Polski napłynęła rekordowa liczba prac, bo aż 308. Ich twórcami byli młodzi ludzie z gimnazjów i liceów, których zadaniem było przełożenie na język filmu czterech zagadnień ekonomicznych: 1. Codzienne decyzje finansowe, czyli ekonomia w naszym domu; 2. Jak zostać przedsiębiorcą, czyli o prowadzeniu działalności gospodarczej; 3. Mogę się bogacić, czyli o roli pieniądza w naszym życiu; 4. Jak radzić sobie na rynku pracy, czyli o popycie i podaży na pracę.

Jury wyselekcjonowało 12 bardzo różnorodnych prac. Wśród filmów nominowanych znalazło się miejsce dla animacji, dokumentu, animowanego tutorialu, teledysku, a także nieźle zrealizowanych filmów aktorskich. Filmy te w pomysłowy, przystępny i atrakcyjny sposób zwracały uwagę na to, co w każdym z zagadnień ekonomicznych jest najistotniejsze. W głosowaniu internautów wygrał film stworzony pracochłonną techniką poklatkową (złożony z około 1600 pojedynczych zdjęć) zatytułowany 6 kroków do sukcesu i pokazujący, że zakładanie firmy jest w sumie bardzo proste:


Wszystkim autorom nie zabrakło fantazji i kreatywności, wystarczy spojrzeć na tytuły: O inflacji przy kolacji, Ekonomiczna wojna na T-shirty, czy Coffee budget.

Zgromadzone na stronie serwisu MillionYou filmy mogą posłużyć nauczycielom przedsiębiorczości czy WOSu jako doskonałe, atrakcyjne, angażujące młodzież narzędzie edukacyjne. Przecież oszczędzania na lokacie i inwestowania na giełdzie można uczyć się w rytm rapującej piosenki - Oszczędzaj i inwestuj:

A zasady popytu i podaży w klarowny sposób wyłoży nam bezrobotny rycerz, który z braku smoków do zabijania, przerzuci się na handel smoczkami dla dzieci - Cumelek:


Ukazanie w półtoraminutowym dziele poważnych skądinąd zagadnień ekonomicznych udało się młodym twórcom fenomenalnie. Zrobili to ciekawie, zabawnie, z dużą dozą humoru, ale i rzetelnej wiedzy. Po raz kolejny udowodnili, że młodzi ludzie nie tylko umieją biernie przyswajać wiedzę, ale także robić z niej artystyczny użytek, co więcej – tworzyć atrakcyjne materiały edukacyjne dla ich rówieśników i dorosłych! Ich umiejętności graficzne, biegłość w posługiwaniu się kamerą i sprawność w technicznej obróbce dowodzi, że muszą oni poświęcać sporo swego pozaszkolnego czasu tej pasji. To naprawdę budzi uznanie i podziw.

Niewykorzystanie tego potencjału w codziennej praktyce szkolnej byłoby ogromnym marnotrawstwem i porażką nauczycieli (i uczniów). Przecież każdy z nich nosi kamerę ukrytą w kieszeni w swojej komórce! Odważmy się dać uczniom pole do popisu, stworzyć możliwość kręcenia i dzielenia się filmami na dowolne tematy. Łatwość, z jaką posługują się oni nowoczesnymi technologiami w powiązaniu z możliwością zdobywania i przekazania w ten sposób wiedzy może przynieść świetne i długotrwałe efekty edukacyjne.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie