Młody Obywatel – podsumowanie VI edycji

fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Szósta edycja programu Młody Obywatel dobiegła końca! Ten program realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK od 2010 roku. Ostatnia edycja była poświęcona działaniom w przestrzeni publicznej: badaniu najbliższej okolicy i zmienianiu jej na lepsze, angażowaniu do tego celu lokalnej społeczności. Uczestnicy programu otrzymali m. in. wsparcie w postaci materiałów edukacyjnych pt. „Zmiennicy”.

W semestrze letnim w programie uczestniczyło 151 grup projektowych składających się z 262 opiekunów oraz 1810 uczniów – łącznie 2072 osoby. Chętni opiekunowie mieli możliwość uczestnictwa w weekendowych szkoleniach o metodzie projektu w wymiarze lokalnym, które odbyły się w Katowicach, Poznaniu i Warszawie – w sumie przeszkolone zostały 52 osoby. Ponadto przygotowaliśmy ofertę szkoleniową dla uczniów w postaci warsztatów dostosowanych tematycznie do potrzeb danej grupy – odbyło się 27 takich warsztatów w szkołach i bibliotekach w różnych częściach Polski, gromadząc ponad 400 uczestników.

Wybranym grupom zaproponowaliśmy również udział w lekcjach o finansach – zajęciach na temat podstaw bankowości prowadzonych wspólnie przez wolontariuszy BGK oraz animatorów CEO – wzięło w nich udział łącznie 369 uczniów i uczennic z 16 miejscowości.

W ramach programu uczestnicy mieli możliwość realizacji jednego z trzech tematów:

  • "Lokalni architekci", w ramach którego młodzi ludzie sprawdzali, jak wygląda ich okolica pod względem użyteczności dla mieszkańców (np. tereny zielone, place zabaw dla dzieci, podjazdy dla osób niepełnosprawnych itp.), a zebrane informacje prezentowali lokalnej społeczności oraz władzom.
  • "Z(a)maluj na lokalnie”, w ramach którego młodzież tworzyła sztukę uliczną np. w formie murali.
  • "Rozegraj okolicę", w ramach którego organizowano gry miejskie dla wybranych grup z lokalnej społeczności i opartej na lokalnych zasobach, takich jak zabytki, podania, legendy, okazy przyrody i itp.

fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej - mural w Mysłowicach - 6 ed. Młody Obywatel

Młodzi Obywatele najchętniej wybierali trzeci temat, czyli gry miejskie – przygotowało je aż 46% grup projektowych. Na drugim miejscu pod względem liczebności znaleźli się „Lokalni Architekci” – w ten temat zaangażowali się młodzi ludzie z 32% zespołów uczniowskich, podczas gdy sztuką ulicy zajęło się tylko 22% zespołów.

Zrealizowano wiele ciekawych inicjatyw – popularne były działania związane z patronami szkoły, np. w Luborzycy i Lublińcu przeprowadzono gry miejskie oparte na życiorysach świętych patronek: Jadwigi Królowej i Edyty Stein, natomiast w Elblągu namalowano na szkolnej fasadzie podobizny zacnych patronów: rotmistrza Witolda Pileckiego oraz mistrza olimpijskiego Janusza Kusocińskiego.

Popularne były również działania ogrodnicze: w Radomiu i Sędziejowicach uporządkowano i obsadzono nowymi roślinami przyszkolne tereny zielone, a w Środzie Wielkopolskiej ze stert europalet zbudowano oryginalne meble ogrodowe przeznaczone na szkolne podwórze. W malowidłach dominowały wątki patriotyczne (np. Kraków), biblioteczne (np. Kępno) oraz naukowo-literackie (jak np. w Miechowicach Wielkich czy Mysłowicach). W przypadku gier miejskich z kolei dominowały tematy historyczne, najczęściej odwoływano się do dziejów poszczególnych pomników, budynków i wyróżniających się mieszkańców, przeważnie lokalnych bohaterów, tak było np. w Bolimowie, Grybowie oraz w Szydłowcu.

fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej - mural w Miechowicach Wielkich - 6 ed. Młody Obywatel

Lokalni Architekci natomiast często skupiali się na problemach osób niepełnosprawnych – tak było np. w Sandomierzu, gdzie działanie Młodych Obywateli w sposób realny przełożyło się na przystępność lokalnej przestrzeni dla osób na wózkach inwalidzkich. Warto również wspomnieć o akcji innych Lokalnych Architektów – grupie projektowej z Gimnazjum nr 18 w Gdańsku, która jako problem swojej okolicy zdiagnozowała… psie kupy! I przeprowadziła akcję „odkupiania świata” starając się przekonać właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach.

Najaktywniejsze grupy miały okazję spotkać się 9 czerwca 2015 r. na Zamku Królewskim w Warszawie przy okazji Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych. Przedstawiciele Młodego Obywatela stanowili tam najliczniejszą grupę uczestników – na 88 zespołów aż 18 było z MOBa!

Wszystko co dobre szybko się kończy, tak więc skończyła się również 6. edycja Młodego Obywatela. Ale nie poprzestajemy na laurach – już teraz zapraszamy do kolejnej edycji - zajmiemy się w niej tematyką związaną ze sportem, proponując trzy działania do wyboru:

  • „Ruch z sensem”, czyli zorganizowanie charytatywnego wydarzenia sportowego z udziałem społeczności lokalnej, np. biegu, rajdu rowerowego, spływu kajakowego, turnieju piłkarskiego lub pływackiego, itp.
  • „Kronika sportowa”, polegającą na przywróceniu społeczności starych gier i zabaw poprzez ich dokumentację i praktyczne zastosowanie, dzięki zorganizowaniu pokazu czy rozgrywek.
  • „Sztafeta dyskusji”, czyli zorganizowanie debaty z udziałem władz lokalnych i sojuszników na temat możliwości rozwoju sportowego okolicy i jej mieszkańców.

W ramach programu uczestnicy otrzymają wsparcie merytoryczne, m.in. publikację tematyczną oraz możliwość udziału w szkoleniach i warsztatach, a także wsparcie finansowe w postaci grantów dla najlepszych zespołów na kontynuację działań w semestrze letnim. Czas trwania programu to jeden semestr, a udział w nim jest bezpłatny. Rekrutacja rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa do 14 września

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ceo.org.pl/pl/mlodyobywatel. Serdecznie zapraszamy!

(Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie