Gadu dyktando - nowy sposób na naukę ortografii

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Projekty 24 września rusza kolejna edycja Gadu-Dyktanda. W zeszłym roku aż 15 tys. osób w całej Polsce zasiadło przed komputerami i za pośrednictwem Gadu Radia, napisało pierwsze internetowe dyktando, czytane przez profesora Jerzego Bralczyka. W tym roku internauci po raz kolejny będą mogli zmierzyć się ze swoimi językowymi umiejętnościami.
 
Za tekst dyktanda również w tym roku, odpowiada profesor Bralczyk, który będzie również czytał je na antenie Gadu Radia. Tekst zresztą czytany jest dość szybko, żeby uniemożliwić korzystanie z edytorów tekstu i słowników. "Dyktando spotkało się rok temu z tak dużym zainteresowaniem, że zaraz po pierwszej edycji zapowiedzieliśmy jego kontynuację. Zgodnie z obietnicą, już pod koniec września będzie można po raz kolejny zmierzyć się z arcytrudnym - jak sądzę - tekstem przygotowanym przez profesora Jerzego Bralczyka, podczas drugiej edycji" - powiedział PAP Nauka Jarosław Rybus z Gadu-Gadu S.A.

Komunikatory w obronie języka?
Ciekawe jest to, że to właśnie Gadu Gadu zdecydowało się na akcję, której celem jest promocja poprawnej polszczyzny. W końcu to właśnie czaty, a później popularne komunikatory internetowe spowodowały, że ich użytkownicy zdecydowanie nacisk położyli nie na formę, ale na szybki i efektywny przekaz informacji. Stąd użycie dużej liczny emotikonek, skrótów i oczywiście brak polskich znaków w rozmowach prowadzonych za pomocą komunikatorów. Stąd w czasie rozmowy nastolatków możemy (teoretycznie) znaleźć taką linijkę tekstu:
 
„ jj omg po budzie poszlismy na bro a mój brat nOOb nie chciał isc na wacki Ja na to pls a on thx i powiedział starym :/ Teraz mam zabanowaną blachę i sorx nie poklikam :( Narxon n/p swp”,
 
W wersji dla profesora Bralczyka znaczyłoby: „Już jestem. Po szkole poszliśmy wypić piwo, ale mój brat, niezbyt rozrywkowy, nie chciał iść z nami na wagary. Prosiłem go, ale odmówił i doniósł rodzicom. Teraz nie mogę za karę korzystać z komputera i niestety nie mogę z tobą rozmawiać. Proszę, nie pisz do mnie, muszę już iść, właśnie weszli do pokoju moi rodzice”.

Coraz mniej osób przykłada uwagę do ortografii, a rażące błędy są powszechną plagą, mimo, że edytory tekstu je sprawdzają. Takie podejście do pisania może być dopuszczalne w prywatnych rozmowach, ale w służbowej korespondencji jest niewybaczalne, bo traktowane jako brak profesjonalizmu. Poza tym, na popularności tracą książki na rzecz filmów i telewizji, co również pogarsza znajomość literackiego języka. Dobrze więc, że właśnie tak popularne i nowoczesne medium komunikacji, jakim jest Gadu Gadu, zdecydowało się zniwelować tę ogromną językową zmianę, którą spowodowało swoim pojawieniem się w polskim Internecie.
 
Zobacz wideo z pierwszej edycji dyktanda:
 
 
(Źródło: PAP - Nauka w Polsce)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie