Startuje Centrum Mistrzostwa Informatycznego

fot. Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rozpoczął się pierwszy nabór do Centrum Mistrzostwa Informatycznego – ogólnopolskiego projektu pozwalającego nauczycielom i nauczycielkom na podnoszenie swoich kompetencji i rozwijanie informatycznych talentów uczniów i uczennic szkół podstawowych (od klasy 4) i ponadpodstawowych.

Projekt jest odpowiedzią na wymagania rynku pracy – będzie się przyczyniał się do odkrywania i realizowania pasji informatycznych dzieci i młodzieży od najmłodszych lat, a tym samym pozwoli na przygotowanie specjalistów niezbędnych w społeczeństwie XXI wieku.

Kto może zostać uczestnikiem CMI i co może zyskać

Projekt skierowany jest do nauczycieli i edukatorów, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu algorytmiki i programowania oraz rozwijać talenty i zainteresowania uczniów poprzez prowadzenie kół informatycznych.

Każdy z uczestników projektu weźmie udział w szkoleniu, które będzie prowadzone od września do maja na jednej z pięciu uczelni technicznych. Będzie obejmowało 2 semestry nauki – łącznie 288h zajęć w systemie stacjonarnym i e-learningowym. Głównie będzie realizowało zagadnienia z algorytmiki oraz wybranego języka programowania wraz z niezbędnymi uzupełnieniami z dziedzin pokrewnych – przede wszystkim matematyki dyskretnej. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma dostęp do materiałów edukacyjnych, materiałów wideo, scenariuszy zajęć na otwartych licencjach dla siebie i dla uczniów oraz opiekę eksperta.

Jednocześnie od października do czerwca każdy z uczestników programu będzie prowadził koło informatyczne dla uczniów przy wsparciu przyznanego mu grantu finansowego. Każda osoba zainteresowana może się ubiegać o 2 granty w ramach jednej edycji. Maksymalna wnioskowana kwota grantu to 800 zł brutto/miesięcznie na prowadzenie jednego koła.

W programie Centrum Mistrzostwa Informatycznego będą realizowane dwa rodzaje grantów: algorytmiczne i projektowe. Zajęcia prowadzone w ramach grantu algorytmicznego pozwolą
na rozwijanie zdolności młodzieży w zakresie matematycznych podstaw i wybranych zagadnień algorytmiki, języka programowania, narzędzi programistycznych, tworzenia, analizy, implementacji i testowania algorytmów. Grant projektowy, będzie realizowany pod warunkiem zrealizowania grantu algorytmicznego, a jego celem będzie realizacja projektów uczniowskich w oparciu o najnowsze osiągnięcia techniczne w elektronice, mechatronice automatyce i robotyce. Do jego realizacji każdy uczestnik dostanie zestaw płytek rozwojowych.

Poza wsparciem finansowym przeznaczonym bezpośrednio dla osób prowadzących koła informatyczne koła każdy uczestnik w ramach grantu otrzyma także pomoc w jego rozliczeniu.
Ogromną wartością dodaną projektu jest również możliwość współpracy i wymiany doświadczeń z innymi praktykami, prowadzącymi zajęcia i pracującymi z młodzieżą.

CMI dla uczniów

W projekcie CMI najważniejszymi beneficjentami są uczniowie, którzy maja możliwość rozwijania swoich talentów i zainteresowań informatycznych. Będą nie tylko brać udział w zajęciach pozalekcyjnych, ale również będą zapraszani do udziału w regionalnych oraz ogólnopolskich zawodach w programowaniu zespołowym.

O tym jak istotne są dodatkowe zajęcia informatyczne dla rozwoju uczniów mówi Barbara Halska, Nauczyciel Roku 2014, członkini Rady Programowej CMI: Od 9 lat prowadzę dodatkowe zajęcia z programowania w ramach różnych projektów: Apki.org, Mistrzowie Kodowania czy ostatnio przez nasze Stowarzyszenie Kreatywnych Nauczycieli. Te zajęcia, przede wszystkim nie są oparte na żadnej podstawie programowej, ale o doświadczenia trenerów, którzy je prowadzą. Możemy na takich zajęciach skupić się nad rozwijaniem pasji młodych. (…)Takie dodatkowe zajęcia, kiedy nic nas nie goni, dzwonki nie dzwonią, a młodzież zadaje pytania, pokazują swoje pierwsze projekty. (…)Dzięki takim zajęciom udaje się zbudować zespoły projektowe, które później osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej.

Potrzeba uczestnictwa w takich zajęciach jest również podkreślana przez uczniów, którzy już w zajęciach z programowania mieli okazję uczestniczyć. To właśnie programowanie pozwala mi się uzewnętrzniać, co ekscytuje mnie za każdym razem tak samo. (…)Dzięki projektom rozwijam się, poszerzam swoją wiedzę i nabywam doświadczenie potrzebne w moim zawodzie - mówi Piotr Bujna, uczeń Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, który jest członkiem zespołu EduChemLab.

O wartości zajęć z programowania mówią też uczestniczki Women’s Digital Center – InfMiss organizowanego przez Stowarzyszenie Kreatywnych Nauczycieli, Wiktoria Kapusta: Na zajęciach bardzo podobało mi się to, że oprócz teorii było także dużo praktyki, gdzie miałam możliwość samodzielnie coś stworzyć i pomyśleć nad zadaniem, jednocześnie mając w każdej chwili możliwość poproszenia o pomoc. Magdalena Cichy dodaje: Lubię w zajęciach to, że uczymy się tam programowania nie pod egzamin, tylko takich komend które w przyszłej pracy mogą się bardzo przydać. Dzięki tym zajęciom poznaje też inne sposoby rozwiązywania problemów niż te, które mogę poznać w szkole.

§

5 najlepszych polskich uczelni technicznych partnerami projektu

Liderem projektu CMI jest Politechnika Łódzka, która realizuje projekt wraz z AGH w Krakowie, Politechnikami: Gdańską, Warszawską i Wrocławską, Stowarzyszeniem I love math i Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog oraz Fundacją Rozwoju Edukacji Elektronicznej.

Znaczenie projektu dla rozwijania młodych informatycznych talentów podkreśla Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak: Jako rektor uczelni technicznej szczególnie doceniam znaczenie rozwoju technologii IT i dlatego uznałem, że zbudowanie takiego projektu, jakim jest Centrum Mistrzostwa Informatycznego to wyzwanie, a jednocześnie nasz cywilizacyjny i społeczny obowiązek. Z obecnością informatyki oswajamy się od najwcześniejszych chwil życia. Warto zatem, aby jak najwcześniej zacząć wyławiać talenty informatyczne i wspierać je, gdy zaczynają dopiero się rodzić. (…) Jesteśmy cały czas w dobie rewolucji cyfrowej i dlatego potrzebni są nam mistrzowie informatyki.

***

Program Centrum Mistrzostwa Informatycznego będzie realizowany do 2023 roku. Do prowadzenia pozalekcyjnych zajęć informatycznych z uczniami zostanie przygotowanych 1500 nauczycieli.

Więcej informacji: https://cmi.edu.pl oraz https://www.facebook.com/projektcmi/ 

Projekt "Centrum Mistrzostwa Informatycznego" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie