Wyzwanie na nowy rok szkolny

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nowy rok szkolny jest szansą na nowe rozdanie. Nowi uczniowie, czasami nowi nauczyciele, nowe programy i czasami nowe role dla nas samych. Zmiana daje możliwość podejmowania nowych wyzwań, próbowania nowych pomysłów, uczenia się czegoś nowego. Nowość oferuje niezliczone możliwości.

Cztery wskazówki dla podejmujących wyzwania:

1. Zauważyć, że nie jest się samotnym w zmianie

Znacznie łatwiej planować i realizować zmianę wspólnie. Może warto podejmować takie wyzwania, które można realizować razem, wzajemnie się wpierając.

2. Wykorzystać dotychczasowy dorobek i doświadczenia

To co zamierzamy zmienić, nie jest działaniem w próżni, jest powiązane z tym, co już robimy. Dlatego warto zastanowić się, co z tego, co już robimy, może nam pomóc w realizacji wyzwania. Co jest naszą silną stroną, która może procentować w zmianie?

3. Poświęć czas na plan

Plan jest bardzo potrzebny, działania spontaniczne przeważnie nie utrzymują się długo. Plan powinien być mapą, która pomaga nam podróżować po zmianie. Plan zaczyna się od celu o tego, co byśmy chcieli osiągnąć i jak poznamy, ze to nam się udało. Dobrze, gdy plan uwzględnia stop klatki dla zobaczenia, co się już udało i ewentualnie, jakie modyfikacje są potrzebne. Ważne są też chwile na świętowanie małych sukcesów w trakcie i po realizacji planu.

4. Podejmować małe wyzwania

Małe wyzwania mają większe szanse na sukces. Lepiej zrealizować coś małego, niż ponieść porażkę w dużym przedsięwzięciu. Małe wyzwania są łatwe w świętowaniu, gdyż szybciej mamy rezultaty.

Weźmy jako przykład (mi bliski) wyzwanie w postaci prowadzenia OK zeszytu z uczniami.

1. Zauważyć, że nie jest się samotnym w zmianie

Warto zaproponować prowadzenie OK zeszytu kilku innym nauczycielom. Razem łatwiej będzie się wspierać i szukać dobrych rozwiązań.

2. Wykorzystać dotychczasowy dorobek i doświadczenia

Popatrzmy, co w naszej szkole nam już dobrze wychodzi. Może to są początki OK, a może stosowanie lapbooków, a może mamy zgrany zespół nauczycieli uczący jedną klasę. Chodzi o to, aby wykorzystać zasoby, które na pewno są już w szkole.

3. Poświęcić czas na plan

Plan może być opracowany wspólnie, może uwzględniać, mini warsztaty prowadzone dla siebie wzajemnie, spotkania, wymianę doświadczeń, wizyty na lekcji prowadzonej z OK zeszytem itd. Warto zastanowić się, co byśmy chcieli osiągnąć dzięki OK zeszytowi, co nas w realizacji wyzwania usatysfakcjonuje. Ważnym punktem planu jest harmonogram, a w nim – jak i kiedy przedstawimy propozycje uczniom i rodzicom, co będzie zwierał OK zeszyt, kiedy umówimy się na spotkania monitorujące itd. Warto pomyśleć o świętowaniu np. w postaci prezentacji OK zeszytów uczniów, czy wypowiedzi uczniów i ich rodziców.

4. Podejmować małe wyzwania

OK zeszyt nie jest dużym wyzwaniem, o ile nie zakładamy robienia wszystkiego co możliwe. Stopniowe i przedyskutowane z innymi nauczycielami wprowadzanie OK zeszytu, na pewno się uda.

 

Notka o autorce: Danuta Sterna – była nauczycielka matematyki i dyrektorka szkoły, ekspertka merytoryczna w programie Szkoła Ucząca Się (SUS) (prowadzonym przez CEO i PAFW), autorka książek i publikacji dla nauczycieli, propaguje ocenianie kształtujące w polskich szkołach. Niniejszy wpis pochodzi z jej bloga w partnerskiej platformie Edunews.pl – www.osswiata.pl.   

Źródło: inspiracja artykułem Freda Ende ze Smartbrief.com.

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...
Ppp napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Chwila oddechu jest rzadka i cenna - nie należy jej marnować na dodatkowe aktywności, skoro po kilku...
Kultura powinna być OBUSTRONNA: ja nie strzelam, pies mnie nie obszczekuje, gdy spokojnie idę ulicą ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie