Podróże po internecie z Sieciakami

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sieciaki, czyli Ajpi, Spociak, Netka i Kompel to dzieciaki, które świetnie znają się na internecie. Dzięki swoim super umiejętnościom potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Sztuczna Inteligencja zaprosiła ich do współpracy, by wspólnie z Netrobim walczyli ze wstrętnymi Sieciuchami, które pod wodzą Czystego Zła zagrażają bezpieczeństwu dzieci w internecie.

Ich przygody dotychczas można było śledzić na stronie Sieciaki.pl, ale obecnie są one dostępne także w postaci książek dla dzieci – w których znajdziemy opisy ich kolejnych bohaterskich perypetii. Pierwsza książka z sieciakowej serii ukazała się w 2020 r., a kolejna pod koniec września 2021 r.

Książki poza barwnymi opisami przygód czwórki dzieciaków, poruszają istotne z perspektywy obecnych czasów problemy i zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci z internetu m.in. jego nadużywaniem, hejtem, czy pogonią za popularnością, ale także prezentują warte naśladowania zachowania, dobre praktyki i sposoby radzenia sobie z internetowymi zagrożeniami.

Są doskonałą lekturą dla dzieci w wieku 7-12 lat, ale także dla rodziców i opiekunów. Przeczytane wspólnie lub równolegle dają możliwość zapoznania się z wyzwaniami z którymi mierzą się dzieci. Mogą być także okazją do lepszego poznania internetowych zainteresowań swojego dziecka. Książki mogą być wykorzystywane w ramach zajęć edukacyjnych w szkole – na ich podstawie powstały scenariusze lekcji.

W ramach serii do tej pory ukazały się:

Sieciaki: Misja bezpieczny internet

Książka opowiada o złych Sieciuchach, które pod wodzą Czystego Zła chcą zawładnąć internetem i biorą na cel dzieci. Chcą je uzależnić od ekranów i przeciągnąć na swoją stronę. Sztuczna Inteligencja, powołana przez naukowców do dbania o bezpieczeństwo w sieci, prosi o pomoc grupkę uczniów z 6a, czyli Sieciaki, które pomagają jej uporać się z zagrożeniami.

Książka dotyka problemu nadużywania internetu i urządzeń ekranowych przez dzieci oraz promuje równowagę pomiędzy czasem spędzanym on-line i off-line.

Sieciaki: Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu

W drugiej części Sieciuchy chcą porywać dzieci do sieci i tworzyć z nich sieciuchowe trolle. Wabią je obietnicą internetowej sławy. Liczą na ich ślepą pogoń za lajkami. Sieciaki po raz kolejny muszą stawiać im czoła.

Książka dotyka problemu bezkrytycznej chęci bycia popularnym w sieci, oglądania bezwartościowych treści oraz naśladowania głupich zachowań. Uczy przy tym jak prawidłowo się wobec nich zachować i co tak naprawdę jest ważne w postrzeganiu samego siebie.

Autorem książek jest Łukasz Wojtasik - od ponad 20 lat zajmuje się bezpieczeństwem dzieci online. Autor pierwszej polskiej kampanii na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” (2004) oraz wielu innych projektów edukacyjnych, m.in.: „Dziecko w Sieci”, „Stop Cyberprzemocy”, „Domowe Zasady Ekranowe”. Pomysłodawca projektu Sieciaki.pl. Autor książek dziecięcych. Zawodowo związany z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Prowadzi wykłady, warsztaty, lekcje z zakresu bezpiecznego i pozytywnego korzystania przez dzieci i młodzież z sieci.

 

Publikacje dostępne są na stronie Wydawnictwa Muchomor

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie