Podróże po internecie z Sieciakami

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sieciaki, czyli Ajpi, Spociak, Netka i Kompel to dzieciaki, które świetnie znają się na internecie. Dzięki swoim super umiejętnościom potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Sztuczna Inteligencja zaprosiła ich do współpracy, by wspólnie z Netrobim walczyli ze wstrętnymi Sieciuchami, które pod wodzą Czystego Zła zagrażają bezpieczeństwu dzieci w internecie.

Ich przygody dotychczas można było śledzić na stronie Sieciaki.pl, ale obecnie są one dostępne także w postaci książek dla dzieci – w których znajdziemy opisy ich kolejnych bohaterskich perypetii. Pierwsza książka z sieciakowej serii ukazała się w 2020 r., a kolejna pod koniec września 2021 r.

Książki poza barwnymi opisami przygód czwórki dzieciaków, poruszają istotne z perspektywy obecnych czasów problemy i zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci z internetu m.in. jego nadużywaniem, hejtem, czy pogonią za popularnością, ale także prezentują warte naśladowania zachowania, dobre praktyki i sposoby radzenia sobie z internetowymi zagrożeniami.

Są doskonałą lekturą dla dzieci w wieku 7-12 lat, ale także dla rodziców i opiekunów. Przeczytane wspólnie lub równolegle dają możliwość zapoznania się z wyzwaniami z którymi mierzą się dzieci. Mogą być także okazją do lepszego poznania internetowych zainteresowań swojego dziecka. Książki mogą być wykorzystywane w ramach zajęć edukacyjnych w szkole – na ich podstawie powstały scenariusze lekcji.

W ramach serii do tej pory ukazały się:

Sieciaki: Misja bezpieczny internet

Książka opowiada o złych Sieciuchach, które pod wodzą Czystego Zła chcą zawładnąć internetem i biorą na cel dzieci. Chcą je uzależnić od ekranów i przeciągnąć na swoją stronę. Sztuczna Inteligencja, powołana przez naukowców do dbania o bezpieczeństwo w sieci, prosi o pomoc grupkę uczniów z 6a, czyli Sieciaki, które pomagają jej uporać się z zagrożeniami.

Książka dotyka problemu nadużywania internetu i urządzeń ekranowych przez dzieci oraz promuje równowagę pomiędzy czasem spędzanym on-line i off-line.

Sieciaki: Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu

W drugiej części Sieciuchy chcą porywać dzieci do sieci i tworzyć z nich sieciuchowe trolle. Wabią je obietnicą internetowej sławy. Liczą na ich ślepą pogoń za lajkami. Sieciaki po raz kolejny muszą stawiać im czoła.

Książka dotyka problemu bezkrytycznej chęci bycia popularnym w sieci, oglądania bezwartościowych treści oraz naśladowania głupich zachowań. Uczy przy tym jak prawidłowo się wobec nich zachować i co tak naprawdę jest ważne w postrzeganiu samego siebie.

Autorem książek jest Łukasz Wojtasik - od ponad 20 lat zajmuje się bezpieczeństwem dzieci online. Autor pierwszej polskiej kampanii na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” (2004) oraz wielu innych projektów edukacyjnych, m.in.: „Dziecko w Sieci”, „Stop Cyberprzemocy”, „Domowe Zasady Ekranowe”. Pomysłodawca projektu Sieciaki.pl. Autor książek dziecięcych. Zawodowo związany z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Prowadzi wykłady, warsztaty, lekcje z zakresu bezpiecznego i pozytywnego korzystania przez dzieci i młodzież z sieci.

 

Publikacje dostępne są na stronie Wydawnictwa Muchomor

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Świetny sposób uczenia dorosłości, odpowiedzialności i współpracy - bez osądzania, bez wzbudzania po...
A może chodzi o to, aby introwertycy uczyli się udziału w dyskusji.
Jacek napisał/a komentarz do Wyzwanie dla prawnika...
Janusz Korczak powiedział „nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda. Przecież każdy dorosły kiedy...
Obawiam się, że to może się często zmienić w atak 2:1 lub 3:1 - kiedy rodzice wezmą stronę dziecka (...
To się nazywa "zimny telefon" - metoda marketingowa polegająca na dzwonieniu do losowych ludzi, nie ...
Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie