Obserwacje i inspiracje z zajęć ze studentami

(C) Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Edukacja znajduje się dziś w głębokiej transformacji, przy czym trudno jest stwierdzić, w którą stronę powinniśmy zmierzać. Można tworzyć katalog kompetencji przyszłości, ale za kilka lat może się okazać, że to jednak nie o to chodzi. To nie jest tak, że tylko szkoła czy uczelnia jest zła i wszystkie winy można zrzucić na te instytucje. Problem leży także po stronie uczniów/studentów – zwłaszcza ich motywacji i wychowania, czy szerzej ujmując – przygotowania do samodzielnego życia.

Swego czasu usłyszałem, jak przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówią o potrzebie kształcenia informatyków, rozwijaniu zamiłowania do programowania od najmłodszych lat, gdyż na rynku brakuje w tym momencie kilkudziesięciu tysięcy przedstawicieli tej profesji. Parę dni później poprosiłem o objęcie przez ministerstwo patronatem naszego konkursu informatycznego, który kształci właśnie powyższe kompetencje u uczniów od podstawówki, po szkołę średnią - odpowiedź była odmowna.

Jako wykładowca i pracownik firmy z branży TIK widzę, że brak całościowego podejścia do edukacji skutkuje nie tylko nieprzygotowaniem uczniów do bycia studentami, ale też studentów do bycia pracownikami. Uczymy, żeby uczyć, dociągnąć do średniej i puścić dalej - "niech się dzieje wola nieba". Uczmy też zwykle w sposób, który nijak ma się do współczesności, do potrzeb przebodźcowanego pokolenia Z, a także do znanych od kilkudziesięciu lat badań, a które mówią, że tylko poprzez eksperymentowanie, doświadczanie, pokazywanie teorii w codzienności, możemy wpłynąć na zainteresowanie uczniów przedmiotem. O tym właśnie starałem się mówić - a czy mi się udało? - zapraszam do oglądania mojego wystąpienia na INSPIR@CJACH 2019:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2019 odbyła się w Warszawie (27-28 czerwca 2019).

Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini

Partnerzy: Brainly, Fundacja Orange, Katalyst Education, Learnetic, Microsoft, Skriware, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Wokół Szkoły, Edustore.eu.

 

Notka o autorze: Lech Wikaryjczyk jest dyrektorem marketingu w Learnetic SA oraz wykładowcą akademickim w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Z wykształcenia grafik, socjolog i marketingowiec. Z edukacją związany od ponad 8 lat, wcześniej był odpowiedzialny za komunikację marketingową w firmie Young Digital Planet. Zrealizował nagradzane kampanie reklamowe (m.in. Kamera, akcja, nowoczesna edukacja, która został wybrana na najlepsza polską kampanię w social media w 2014 roku) i PR'owe (m.in. Sztorm roku dla Learnetic SA w 2018 roku). Współtworzył takie marki edukacyjne jak np. Lekcjotek@, Kosmikus, eduSensus, LaboLAB, mTalent, Dzwonek.pl czy MPP.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie