Z QR kodami w Dobranowicach

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Internet to prawdziwa kopalnia pomysłów. Wystarczy „jedynie“ zaglądać na wartościowe edukacyjnie strony. Jedną z takich stron jest zdecydowanie blog grupy Superbelfrzy RP – eduzmieniaczy. Dużo nowych, ciekawych pomysłów wartych wypróbowania.fot. Katarzyna Hoffman

To właśnie na stronie www.superbelfrzy.edu.pl nauczyciele Agnieszka Kubiak i Marcin Zaród zachęcili mnie do organizacji Europejskiego Dnia Języków z kodami QR w Gimnazjum w Dobranowicach.

Zgodnie z zaleceniami kilka dni przed 26 września na korytarzu szkolnym pojawił się plakat przygotowujący uczniów do mającego nadejść wydarzenia.

Na plakacie uczniowie mogli przeczytać dokładnie jakie są założenia obchodów Dnia Języków, czym są kody QR i zapoznać się z propozycją udziału w konkursie:

Zadanie konkursowe - do 5 listopada napisz artykuł, w którym:

  • zdasz relacje z Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole,
  • opiszesz jakie strony, narzędzia internetowe oraz aplikacje, do których pozyskałeś dostęp poprzez kody QR, najbardziej ci się podobały,
  • opiszesz czym zamierzasz się wspomagać w przyszłości w nauce języka angielskiego i dlaczego zachęcając tym samym innych do korzystania z oferowanych aplikacji.

25 września przygotowałam zestaw kodów QR udostępniony w internecie przez grupę Superbelfrów. Następnie wszystkie kody zostały pocięte.

fot. Katarzyna Hoffman

Dnia 26 września na szkolnych korytarzach zostały rozmieszczone wszystkie kody QR przenoszące uczniów w wirtualny świat stron, aplikacji, platform internetowych wspomagających ich uczenie się języka angielskiego.

Przygotowana została też osobna tablica z kodami.

fot. Katarzyna Hoffman

Tego dnia można było obserwować uczniów skanujących kody QR za pomocą swoich aplikacji mobilnych. Po pierwszym dniu pojawiły się już głosy uczniów, że np. już wcześniej korzystali z internetowego kursu języka angielskiego na stronie Busuu.com lub opinie na temat niektórych aplikacji.

fot. Katarzyna Hoffman

Na chwilę obecną uczniowie eksplorują zaproponowane strony internetowe i aplikacje. Czekam na odzew w postaci zgłoszeń konkursowych.

Myślę, że zaproponowany przez Superbelfrów sposób na organizację Europejskiego Dnia Języków jest wart wdrożenia w szkołach. Uczniowie wynoszą ważną lekcję – że wszechobecne smartfony, tablety mogą być wykorzystywane w bardzo pożyteczny sposób.

Polecam wszystkim nauczycielom! Można ten pomysł doskonale wykorzystać także na innych przedmiotach.

Notka o autorce: Katarzyna Hoffman jest nauczycielką języka angielskiego w Gimnazjum w Dobranowicach.

* * *

Na temat innowacji dydaktycznych na językach obcych przeczytaj także w Edunews.pl:

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie