Piktogramy pomogą policzyć

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nauczanie matematyki już od klasy I szkoły podstawowej jest sporym wyzwaniem dla nauczycieli. Zbyt szybko chcemy dzieci uczyć abstrakcyjnego myślenia, zamiast wprowadzania kolejnych zabaw z matematyką i coraz bardziej zaawansowanych obliczeń. Zbyt szybko też próbujemy narzucać jedynie słuszną metodę rozwiązywania zadań, zamiast pozwolić dzieciom na poszukiwania swoich własnych sposobów i uczenia się na błędach.(C) Edunews.pl - INSPIRACJE WCZESNOSZKOLNE 2015

Analiza praktyki edukacyjnej na początkowym etapie szkoły podstawowej oraz wyniki badań polskich i międzynarodowych wskazują, że ta naturalna ciekawość poznawcza dzieci ulega stłumieniu. Dla wielu dzieci matematyka zamiast fascynować, inspirować, bawić, rozwijać, staje się nudnym, pozbawionym aktywności badawczej terenem zdobywania wątpliwych rozwojowo doświadczeń edukacyjnych.

Jednym ze sposobów na przywrócenie fascynacji matematyką, jednoczesnego bawienia, rozwijania i inspirowania uczniów, jest wykorzystanie języka symbolicznego z zastosowaniem piktogramów. Wielu nauczycieli poznało już lub słyszało o pakiecie edukacyjnym Gramy w piktogramy, który jest świetnym narzędziem pozwalającym w procesie kształcenia na rozwijanie modelowania sytuacji matematycznych, samodzielności poznawczej uczniów, krytycznego myślenia oraz twórczego działania i współpracy w grupie podczas rozwiązywania problemów matematycznych. Niestety nie ma obecnie dostępnych pakietów edukacyjnych (czekamy wciąż na decyzje ORE, czy ten projekt będzie mógł być dalej rozwijany) – ale można sobie stworzyć choćby część pomocy dydaktycznych korzystając z gotowych wzorców na stronie http://projekt-piktografia.pl/.

Tym, którzy jeszcze nie słyszeli lub mało znają pakiet edukacyjny „Gramy w piktogramy” prezentujemy relację z konferencji Inspiracje Wczesnoszkolne 2015 poświęconą właśnie nauczaniu matematyki w klasach I-III przy wykorzystaniu piktogramów. Warty wielokrotnego oglądania, ponieważ zawarte w nim przesłanie może okazać się cenną wskazówką dla nauczycieli i pomóc we właściwym podejściu do matematyki. O tym, w jaki sposób można uczyć matematyki z wykorzystaniem piktogramów opowiedzą prof. Małgorzata Żytko i dr Mirosław Dąbrowski z Uniwersytetu Warszawskiego, a swoje praktyczne doświadczenia związane z wykorzystaniem piktogramów na zajęciach wczesnoszkolnych przedstawi Beata Skrzypiec z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piasku i członkini społeczności Superbelfrzy.

Zapraszamy do oglądania:

***

Organizatorami Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.plFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska. Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu EdukacjiOśrodek Rozwoju EdukacjiWarszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.

Partnerzy medialni: TOK FM oraz Głos Nauczycielski.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Obejrzyj inne wystąpienia z INSPIRACJI WCZESNOSZKOLNYCH:

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie