Co właściwie internet może nam zrobić z relacjami? Czy sieć przeszkadza nawiązywaniu relacji międzyludzkich, czy je wręcz pogłębia? Czy to szansa czy zagrożenie dla kształtowania relacji między młodymi osobami oraz między młodymi i dorosłymi lub między osobami dorosłymi?
Kiedy pojawił się na rynku walkman, od razu pojawiło się wiele tekstów pedagogicznych, które mówiły o wyalienowaniu jego miłośników, negatywnym wpływie na związki międzyludzkie, a w ogóle to przyczyni się do utraty słuchu przez jego użytkowników. Nic takiego się nie stało, choć o zagrożeniach związanych z walkmanem napisano grube tomy. Podobnie wcześniej pisano też o telewizji i jej negatywnym wpływie na rozwój. Jak to jest zatem z tymi zagrożeniami?
Internet to tylko jedno z wielu narzędzi, które używamy na co dzień. Możemy je używać w różny sposób, także taki, który będzie nam mógł zaszkodzić. Istotne jest jednak to, żeby starać się znaleźć zawsze punkt równowagi - sam internet nie jest ani zły, ani dobry. Ale może zostać użyty w dobrej lub złej wierze i różne będą efekty wykorzystania tego narzędzia. O zagrożeniach powinniśmy rozmawiać, ale również musimy akcentować korzyści i pozytywne strony sieci.
Zapraszamy na świetne wystąpienie prof. UAM Jacka Pyżalskiego z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i członka Superbelfrów RP, podczas konferencji INSPIR@CJE 2015 - JAK UCZYNIĆ POLSKĄ SZKOŁĘ JESZCZE LEPSZĄ? (Warszawa, 2-3 lipca 2015). W jego wykładzie znajdziemy wiele ciekawych i zaskakujących informacji, a także przytaczane wyniki badań, które wskazują, że z tym internetem wcale nie jest aż tak źle, jak niektórym się wydaje.
***
Organizatorami Inspir@cji 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.
Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska.
Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.
Partner medialny: Głos Nauczycielski.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).
Zobacz inne wystąpienia z INSPIR@CJI 2015:
- Model SAMR, czyli o technologii w nauczaniu
- O rozwoju mózgu i szkole
- O przestrzeni edukacyjnej w szkole
- Gry i zabawy zamiast kserówki (1)
- Nauczanie oparte na metodzie projektów
- Przerwa na Quizizz
- Nie bójmy się kodować
- Dzień z projektami w szkole
- Po co nam projekty w szkole?
- Drukarki 3D w służbie edukacji
- Wiedza wyniesiona z sieci
- Jak się (nie) uczą nauczyciele